Skutki uboczne podczas stosowania tabletki „dzień po”

Tabletki „dzień po” są skuteczną metodą antykoncepcji awaryjnej, ale mogą powodować skutki uboczne. Najczęściej występują: nudności i wymioty – u ok. 20-30% kobiet, ból głowy – u ok. 10-20% kobiet, ból brzucha – u ok. 10-20% kobiet.

Skutki uboczne zwykle ustępują samoistnie w ciągu kilku dni. Jeśli objawy są nasilone lub utrzymują się dłużej niż kilka dni, należy skonsultować się z lekarzem.

💊 Szybka konsultacja z e-receptą

tabletka dzień po skutki uboczne - recepta-online.info

Skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej: Co warto wiedzieć?

Antykoncepcja awaryjna, znana również jako tabletka „dzień po”, jest środkiem zapobiegającym ciąży po niezabezpieczonym stosunku płciowym. W Polsce dostępna jest wyłącznie na receptę.

Najczęstsze skutki uboczne

Po przyjęciu tabletki „dzień po” mogą wystąpić następujące skutki uboczne:

  • bóle i zawroty głowy
  • ból brzucha
  • mdłości
  • bolesne miesiączkowanie
  • zaburzenia nastroju
  • wymioty
  • bóle mięśni
  • ból w obrębie miednicy
  • tkliwość piersi
  • zmęczenie
  • krwawienia niezwiązane z miesiączką

Opóźnienie miesiączki

Po zastosowaniu tabletek z lewonorgestrelem może wystąpić opóźnienie miesiączki, nawet o 7 dni. W przypadku znacznego opóźnienia lub braku krwawienia, konieczne może być wykonanie testu ciążowego.

Rzadsze działania niepożądane

W przypadku uliprystalu możliwe są także rzadsze działania niepożądane, takie jak:

  • bezsenność
  • zmiany libido
  • zaburzenia wzrokowe
  • trądzik
  • gorączka

Należy pamiętać, że karmienie piersią po zażyciu tabletki „dzień po” jest niewskazane.

Skutki uboczne w kontekście dawkowania

Pełna dawka antykoncepcji awaryjnej to jedna tabletka. Istnieją jednak doniesienia o przyjęciu większej ilości octanu uliprystalu (do 200 mg) i wiązało się z nimi skrócenie cyklu lub wydłużone krwawienie miesiączkowe. Nie zgłoszono ciężkich powikłań po przyjęciu większej dawki lewonorgestrelu, natomiast zaobserwowano nudności i krwawienie z odstawienia w takich przypadkach.

Jednak jednoczesne zastosowanie różnych preparatów, octanu uliprystalu i lewonorgestrelu, ze względu na ich mechanizmy, będzie się wiązać nie z podwyższeniem, a obniżeniem skuteczności leku.

💊 Szybka konsultacja z e-receptą

Antykoncepcja awaryjna jest skutecznym sposobem zapobiegania ciąży po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Jednak należy pamiętać, że może powodować pewne skutki uboczne, które są zazwyczaj łagodne i ustępują samoistnie.

skutki uboczne tabletka dzień po - recepta-online.info

Skutki uboczne a skuteczność antykoncepcji awaryjnej

Wpływ na skuteczność

Antykoncepcja awaryjna jest skuteczna w 84-98% przypadków, jeśli zostanie zażyta w ciągu 72 godzin po stosunku płciowym. W przypadku wymiotów lub biegunki w krótkim czasie po przyjęciu tabletki może dojść do jej niepełnego wchłonięcia, co zmniejsza skuteczność. Jeśli dojdzie do wymiotów w ciągu 3 godzin od zażycia tabletki, należy wziąć kolejną dawkę.

Interakcje z innymi lekami

Antykoncepcja awaryjna jest metabolizowana głównie przez enzymy wątrobowe, stąd możliwe jest wystąpienie interakcji z innymi lekami, które są metabolizowane w ten sam sposób. Do takich leków należą m.in. leki stosowane w leczeniu gruźlicy, padaczki, infekcji HIV, a także ziele dziurawca. Ciężkie zaburzenia czynności wątroby mogą stanowić przeciwwskazanie do zastosowania preparatu.

Możliwość zaburzeń miesiączkowania

Antykoncepcja awaryjna może powodować zaburzenia miesiączkowania w kolejnych cyklach. Warto skontaktować się z ginekologiem, a także stosować dodatkowe metody antykoncepcji w następnych tygodniach po przyjęciu tabletki „dzień po”. Może być także konieczne wykonanie testu ciążowego.

Jak minimalizować skutki uboczne

W przypadku wymiotów i nudności

  • przyjmuj mniejsze, ale częstsze posiłki
  • spróbuj preparatów z imbirem lub domowego naparu z tym korzeniem
  • skorzystaj z leków bez recepty o działaniu przeciwwymiotnym

W przypadku bólu głowy czy brzucha

  • przyjmij leki przeciwbólowe np. paracetamol
  • zastosuj ciepły kompres

W przypadku ogólnego pogorszenia samopoczucia i zmęczenia

  • zadbaj o zdrowe odżywianie
  • pij dużo płynów
  • zapewnij sobie odpowiednią ilość snu

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem

  • jeśli któryś z objawów wzbudza Twój szczególny niepokój
  • jeśli wystąpią silne wymioty czy biegunka
  • jeśli podejrzewasz wystąpienie reakcji alergicznej
  • jeśli wystąpi znaczny ból brzucha, uczucie osłabienia
  • jeśli wystąpi przedłużające się krwawienie miesiączkowe, nieregularne plamienia

Jak minimalizować ryzyko skutków ubocznych

  • dokładnie zapoznaj się z ulotką
  • zadbaj o odpoczynek, nawodnienie i zbilansowane posiłki

💊 Szybka konsultacja z e-receptą

Antykoncepcja awaryjna jest skutecznym sposobem na zapobieganie ciąży po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Jednak może powodować skutki uboczne, takie jak wymioty, nudności, ból głowy, brzucha, ogólne osłabienie i zaburzenia miesiączkowania.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, należy dokładnie zapoznać się z ulotką i przestrzegać zaleceń producenta.

Zobacz też: Jak działa tabletka „dzień po”? Czas działania i skutki uboczne

skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej - recepta-online.info

Tabletka dzień po i jej skutki uboczne – często zadawane pytania

Czy antykoncepcja awaryjna zawsze wywołuje skutki uboczne?

Nie, antykoncepcja awaryjna nie zawsze wywołuje skutki uboczne, jednak u ponad 1 na 10 kobiet mogą wystąpić łagodne objawy, takie jak: ból głowy, nudności, wymioty, krwawienie z pochwy, zmęczenie.

Jakie są poważne skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej?

Skutki uboczne tabletki „dzień po” mogą być niebezpieczne, w tym reakcja alergiczna, łącznie z anafilaksją i wstrząsem.

Czy można uniknąć skutków ubocznych antykoncepcji awaryjnej?

Poza zapoznaniem się z ulotką i upewnieniem się do braku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku, trudno przewidzieć, czy i jakie skutki uboczne tabletki wystąpią. Jeśli jednak takie skutki się pojawią, można je zmniejszyć m.in. za pomocą preparatów dostępnych bez recepty.

Jakie są alternatywy dla antykoncepcji awaryjnej w przypadku skutków ubocznych?

W przypadku braku możliwości zastosowania antykoncepcji awaryjnej w postaci tabletek, możliwe jest założenie domacicznej wkładki miedzianej. Warto pamiętać, że prawidłowe stosowanie dostępnych, odpowiednio dobranych, regularnych metod antykoncepcyjnych pozwala na osiągnięcie wysokiej skuteczności w zapobieganiu ciąży.

Antykoncepcja awaryjna jest skutecznym sposobem zapobiegania ciąży po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Jednak, jak każdy lek, może wywoływać skutki uboczne, w tym poważne reakcje alergiczne. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Bibliografia

Serwis CDC, [dostęp 13 września 2023], dostępny w internecie: https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7004a7.htm, https://www.cdc.gov/nchs/products/databriefs/db112.htm

Charakterystyka produktu leczniczego Escapelle, Livopill, ellaOne, Misstala, [dostęp 13 września 2023], dostępne w internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/

Serwis Tua Saude, [dostęp 13 września 2023], dostępny w internecie: https://www.tuasaude.com/en/side-effects-of-the-morning-after-pill/

Redakcja recepta-online.info jest złożona z doświadczonych redaktorów i lekarzy specjalistów. Wiedzę zawartą w publikacjach opieramy o wieloletnie doświadczenie lekarzy POZ, ginekologów i neurologów, którzy biorą czynny udział w tworzeniu wiarygodnych treści popartych renomowanymi źródłami naukowymi. Dokładamy maksymalnych starań, aby nasze publikacje wyróżniały się szybkim dostępem do wiarygodnych informacji na temat recept online, antykoncepcji awaryjnej i innych tematów specjalistycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top