Rodzaje tabletek „dzień po” – skuteczna metoda antykoncepcji
Antykoncepcja awaryjna to środek, który zapobiega ciąży po niezabezpieczonym stosunku lub gdy inne metody zawiodły. W Polsce dostępna jest wyłącznie na receptę.
Tabletki „dzień po” to rodzaj antykoncepcji awaryjnej. Działają poprzez opóźnienie owulacji lub zapobieganie zapłodnieniu. Są skuteczne w 84-98% przypadków, jeśli zostaną zażyte w ciągu 72 godzin po stosunku.
Antykoncepcja awaryjna nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
💊 Szybka konsultacja z e-receptą

Spis treści
Tabletki „dzień po” z lewonorgestrelem
Tabletki „dzień po” z lewonorgestrelem to metoda antykoncepcji awaryjnej, która zapobiega ciąży po niezabezpieczonym stosunku płciowym.
Mechanizm działania
Tabletki „dzień po” z lewonorgestrelem działają w kilku mechanizmach:
- Opóźniają lub hamują owulację, czyli uniemożliwiają połączenie się komórki jajowej z plemnikiem.
- Zmniejszają ilość i ruchliwość plemników, utrudniając im dotarcie do komórki jajowej.
- Zmieniają skład śluzu szyjkowego, utrudniając plemnikom przeniknięcie do macicy.
Zobacz też: Jak działa tabletka „dzień po”?
Skuteczność
Tabletki „dzień po” z lewonorgestrelem są skuteczne w 84% przypadków, jeśli zostaną zażyte w ciągu 72 godzin po stosunku płciowym.
Dawkowanie i sposób stosowania
Jedną tabletkę należy zażyć jak najszybciej po odbyciu stosunku płciowego, najlepiej w ciągu 12 godzin, ale nie później niż po 72 godzinach (3 dni).
Skutki uboczne
Najczęstsze skutki uboczne tabletek „dzień po” z lewonorgestrelem to:
- Nudności, wymioty lub biegunka
- Bóle głowy i zawroty głowy
- Uczucie zmęczenia
- Zaburzenia cyklu miesiączkowego
Przeciwwskazania
Tabletki „dzień po” z lewonorgestrelem są przeciwwskazane w przypadku:
- Nadwrażliwości na lewonorgestrel lub inne składniki leku
- Karmienia piersią
- Istnienia ciąży
Tabletki „dzień po” z lewonorgestrelem to skuteczna metoda antykoncepcji awaryjnej, która może być stosowana w przypadku niezabezpieczonego stosunku płciowego lub gdy dotychczas stosowane metody antykoncepcji zawiodły.
Tabletki „dzień po” z octanem uliprystalu
Octan uliprystalu to syntetyczny hormon, który hamuje owulację i może być stosowany w celu zapobiegania zajściu w ciążę po ryzykownym stosunku.
Skuteczność
Tabletki „dzień po” z octanem uliprystalu są skuteczne w 85%, jeśli zostaną zażyte w ciągu 120 godzin (5 dni) po stosunku.
Podobieństwa i różnice w stosunku do lewonorgestrelu
Tabletki z octanem uliprystalu działają w podobny sposób jak tabletki z lewonorgestrelem. Obie hamują owulację, utrudniają transport plemników i ograniczają możliwości zagnieżdżenia się zarodka.
Różnica polega na tym, że tabletki z octanem uliprystalu mogą być zażyte do 120 godzin po stosunku, a tabletki z lewonorgestrelem tylko do 72 godzin.
Kiedy są zalecane i jak je stosować?
Tabletki z octanem uliprystalu są zalecane jako antykoncepcja awaryjna w stanach nagłych, np. odbycie stosunku bez zabezpieczenia lub gdy dotychczas stosowana metoda antykoncepcji zawiodła.
Dawkowanie polega na przyjęciu jednej tabletki doustnie jak najszybciej po stosunku, ale nie później niż po upłynięciu 120 godzin (5 dni).
Bezpieczeństwo i skutki uboczne
Tabletki z octanem uliprystalu są bezpieczne dla większości kobiet. Najczęściej występujące skutki uboczne to bóle głowy, nudności, bóle brzucha i bolesne miesiączkowanie.
Tabletki „dzień po” z octanem uliprystalu to skuteczna metoda antykoncepcji awaryjnej. Mogą być stosowane do 120 godzin po stosunku i są bezpieczne dla większości kobiet.
💊 Szybka konsultacja z e-receptą

Dostępność tabletek „dzień po”
W Polsce dostępność tabletek „dzień po” jest ograniczona. Lek jest dostępny wyłącznie na receptę, którą może wystawić każdy lekarz, nie tylko ginekolog.
Przeszkody w dostępie do antykoncepcji awaryjnej
Dostęp do tabletek „dzień po” może być utrudniony z kilku powodów:
- Opóźnienie wizyty lekarskiej: Konsultacja z lekarzem jest niezbędna do uzyskania recepty na tabletki „dzień po”. Odległe terminy wizyt w placówkach medycznych mogą znacznie opóźnić moment przyjęcia antykoncepcji awaryjnej, co może istotnie wpłynąć na jej skuteczność.
- Cena: Cena tabletek „dzień po” może być wysoka, co może utrudnić dostęp do tego leku dla niektórych osób.
Porównanie różnych rodzajów tabletek „dzień po”
Sposób działania
Oba rodzaje tabletek działają poprzez opóźnienie lub zablokowanie owulacji, a także zmiany w gęstości śluzu szyjkowego i błonie śluzowej macicy, które utrudniają zapłodnienie i zagnieżdżenie zarodka.
Skuteczność
Obie metody są skuteczne w 84-98%, jeśli zostaną zastosowane w ciągu 72 godzin od stosunku płciowego. Preparaty z octanem uliprystalu są skuteczne do 120 godzin, ale są też droższe i mogą powodować więcej skutków ubocznych.
Działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane to nudności, wymioty, bóle głowy i opóźnienie miesiączki. Preparaty z octanem uliprystalu mogą powodować również bóle brzucha i bolesne miesiączkowanie.
Dostępność
Obie metody są dostępne wyłącznie na receptę.
Tabletki „dzień po” to skuteczny sposób na zapobieganie ciąży po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Oba rodzaje tabletek działają w podobny sposób i mają podobną skuteczność. Preparaty z octanem uliprystalu są skuteczne do 120 godzin, ale są też droższe i mogą powodować więcej skutków ubocznych.

Rodzaje tabletek „dzień po” – często zadawane pytania
Jak działa tabletka „dzień po”?
Tabletka „dzień po” działa poprzez opóźnienie owulacji lub zapobieganie zapłodnieniu. Jeśli owulacja już nastąpiła, tabletka nie jest skuteczna.
Kiedy należy zastosować tabletkę „dzień po”?
Tabletkę „dzień po” należy zastosować jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Największa skuteczność występuje, jeśli tabletka zostanie przyjęta w ciągu 24 godzin od stosunku.
Jakie są skutki uboczne tabletki „dzień po”?
Tabletka „dzień po” może powodować różne skutki uboczne, w tym:
– nudności, wymioty, biegunka
– bolesność w okolicy brzucha
– zaburzenia cyklu menstruacyjnego
– zawroty głowy, zmęczenie
Czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna?
Tabletka „dzień po” jest ogólnie bezpieczna, ale jak każdy lek, może powodować skutki uboczne. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.
Czy tabletka „dzień po” jest odpowiednia dla młodzieży?
Tabletka „dzień po” jest odpowiednia dla młodzieży, które są dojrzałe płciowo. W przypadku osób poniżej 16. roku życia konieczna jest zgoda opiekuna prawnego.
Jakie są inne metody antykoncepcji awaryjnej?
Oprócz tabletki „dzień po”, istnieje również inna metoda antykoncepcji awaryjnej – wkładka domaciczna z jonami miedzi. Wkładkę należy założyć przez lekarza ginekologa w ciągu 5 dni od stosunku bez zabezpieczenia.
Bibliografia
Charakterystyka Produktu Leczniczego Escapelle, [online], [dostęp 14.09.2023r.], dostępna pod adresem: http://chpl.com.pl/data_files/2012-10-02_Escapelle_1500_ChPL_GedeonRichter.pdf
Charakterystyka Produktu Leczniczego ellaOne, [online], [dostęp 14.09.2023r.], dostępna pod adresem: https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2014/20141001129545/anx_129545_pl.pdf
Portal Medycyna Praktyczna, [online], [dostęp 14.09.2023r.], dostępny pod adresem: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=510
Portal Erecept.pl, [online], [dostęp 14.09.2023r.], dostępny pod adresem: https://www.erecept.pl/tabletka-dzien-po-antykoncepcja-awaryjna