Tabletka dzień po, recepta na antykoncepcję awaryjną: Escapelle vs EllaOne. Poradnik 2024

Tabletka dzień po, inaczej nazywana antykoncepcją awaryjną, to doraźna metoda zapobiegania ciąży. Jej cechą charakterystyczną jest możliwość zastosowania już po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia, jednak ze względu na silną dawkę hormonów w niej zawartą, nadaje się do zastosowania tylko w wyjątkowych przypadkach.

Kategoria Escapelle EllaOne
Nazwa leku Escapelle EllaOne
Substancja czynna Lewonorgestrel Octan uliprystalu
Mechanizm działania Hamowanie owulacji, zmiana właściwości śluzu szyjkowego Hamowanie lub opóźnienie owulacji, zmiana właściwości śluzu szyjkowego
Skutki uboczne Nudności, zmęczenie, ból głowy, zawroty głowy, bóle brzucha, krwawienia międzymiesiączkowe Nudności, ból brzucha, zmęczenie, bóle głowy, zawroty głowy, bolesność piersi
Wskazania Antykoncepcja awaryjna po stosunku bez zabezpieczenia lub w przypadku niepowodzenia metody antykoncepcyjnej Antykoncepcja awaryjna po stosunku bez zabezpieczenia lub w przypadku niepowodzenia metody antykoncepcyjnej
Przeciwwskazania Nadwrażliwość na lewonorgestrel lub którykolwiek składnik leku, ciąża Nadwrażliwość na octan uliprystalu lub którykolwiek składnik leku, ciąża
Ile godzin po stosunku należy przyjąć Do 72 godzin (3 dni) Do 120 godzin (5 dni)

Jak działa tabletka dzień po

Pigułka dzień po działa na podobnej zasadzie jak standardowa antykoncepcja hormonalna. Opóźnia lub hamuje owulację (uwolnienie komórki jajowej) i zagęszcza śluz w szyjce macicy, przez co plemniki nie mogą dotrzeć do komórki i zapłodnić jej.

Tabletka dzień po recepta

Antykoncepcja awaryjna jest dostępna w Polsce wyłącznie za okazaniem e-recepty. Regulacje te zostały wprowadzone w 2017 roku. 

💊 Szybka konsultacja z e-receptą

Tabletka dzień po EllaOne recepta

EllaOne jest wydawana wyłącznie za okazaniem recepty.

Tabletka dzień po Escapelle

Escapelle jest wydawana wyłącznie za okazaniem recepty.

Tabletka dzień po która lepsza?

EllaOne działa dłużej (120 godzin w porównaniu z 72 godzinami przy Escapelle), natomiast Escapelle wykazuje nieco większą skuteczność (99% w porównaniu z 98% procentami EllaOne). Ich mechanizm działania jest jednak podobny i często o decyzji przesądza dostępność preparatu.

Tabletka dzień po bez recepty 2024

Mimo planowanych zmian w przepisach, na ten moment wciąż nie ma możliwości zakupu antykoncepcji ratunkowej bez e-recepty. Jest jednak możliwość uzyskania na nią recepty farmaceutycznej, czyli recepty od farmaceuty, której towarzyszy natychmiastowe wydanie leku.

Tabletka dzień po bez recepty od kiedy

Od 1 maja 2024 roku tabletkę dzień po można kupić bez recepty od lekarza za zgodą farmaceuty (poprzez procedurę wystawienia recepty farmaceutycznej).

Tabletka dzień po sejm

22 lutego 2024 r. Sejm przegłosował nowelizację, która miała przywrócić dostępność antykoncepcji awaryjnej na bazie octanu uliprystalu bez recepty dla osób powyżej 15. roku życia. Na przeszkodzie temu stanęło jednak weto prezydenta i zmiana weszła w życie jedynie w ograniczonym zakresie (dostępność bez recepty zamieniono na konieczność zgody farmaceuty).

Tabletka dzień po prezydent

Prezydent zawetował nowelizację Prawa farmaceutycznego, która miała umożliwić zakup tabletki po bez konieczności posiadania jakiejkolwiek recepty. W efekcie dopuszczono możliwość wystawienia recepty przez farmaceutów.

Tabletka dzien po | Recepta-Online.info

Ile kosztuje tabletka dzień po?

Pigułki dzień po nie są refundowane, więc trzeba zapłacić za nie od ok. 40 zł (za lek z lewonorgestrelem) do ok. 100 zł (za preparat z octanem uliprystalu).

Tabletka dzień po skutki uboczne

Skutki uboczne tabletki „dzień po” mogą obejmować:

 • nudności
 • wymioty
 • bóle głowy
 • zawroty głowy
 • zmęczenie
 • bóle brzucha
 • zmiany w krwawieniu miesiączkowym (np. wcześniejsza lub późniejsza miesiączka, krwawienie międzymiesiączkowe)
 • bolesność piersi
 • zmiany nastroju
 • biegunkę 

Tabletka dzień po skutki uboczne: jak długo?

Skutki uboczne tabletki „dzień po” zazwyczaj mijają po kilku dniach, chociaż czas ten może się różnić w zależności od osoby. 

Tabletka dzień po skutki uboczne po tygodniu

Niektóre skutki uboczne tabletki „dzień po” mogą nadal występować po tygodniu, choć dzieje się tak w rzadkich przypadkach. 

Czy tabletka dzień po jest bezpieczna?

Właściwie stosowana ratunkowa antykoncepcja jest bezpieczna. Została przebadana klinicznie i dopuszczona do obrotu. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z zaleceniami należy korzystać z niej wyłącznie doraźnie.

Tabletka dzień po ile godzin po stosunku

 • Lewonorgestrel (np. Escapelle) należy przyjąć w ciągu 72 godzin (3 dni) po stosunku
 • Octan uliprystalu (np. EllaOne) należy przyjąć w ciągu 120 godzin (5 dni) po stosunku

Tabletka dzień po a okres

Zazwyczaj tabletka po nie ma wpływu na cykl miesiączkowy i regularność występowania krwawienia. W niektórych przypadkach może jednak spowodować opóźnienie miesiączki.

Tabletka dzień po a alkohol

Alkohol sam w sobie nie obniża skuteczności antykoncepcji, również awaryjnej, jednak zaleca się odczekanie z piciem napojów procentowych co najmniej 4 godziny po przyjęciu tabletki. Alkohol może bowiem spowodować wymioty, które nie pozwolą pigułce wchłonąć się do organizmu.

Tabletka dzień po nazwa leku 

W Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek po:

 • EllaOne (octan uliprystalu)
 • Escapelle (lewonorgestrel)

Za granicą można znaleźć również inne preparaty z tej kategorii. Są to na przykład:

 • Plan B One-Step (lewonorgestrel)
 • Take Action (lewonorgestrel)
 • Next Choice (lewonorgestrel)
 • ella (octan uliprystalu)
 • NorLevo (lewonorgestrel)
 • Postinor (lewonorgestrel)

Tabletka dzień po a owulacja

To, czy przyjęcie tabletki nastąpiło przed czy po owulacji ma znaczenie dla jej skuteczności.

Tabletka dzień po w dni płodne

Przyjęcie tabletki dzień po w dni płodne nie zapewnia pełnej skuteczności. W czasie owulacji spada ona do 49%.

Tabletka dzień po po owulacji

Zażycie Escapelle lub EllaOne po jajeczkowaniu nie daje gwarancji pełnej skuteczności, jednak w przypadku zajścia w ciążę nie ma też wpływu na jej rozwój.

Tabletka dzień po przed owulacją

Tabletka przyjęta przed owulacją zapewnia swoją maksymalną skuteczność.

Tabletka dzień po a karmienie piersią

Zastosowanie antykoncepcji awaryjnej w okresie laktacji jest dopuszczalne, jednak zaleca się nie karmić dziecka przez 8h od jej przyjęcia.

Tabletka dzień po w Europie

Antykoncepcja awaryjna jest dostępna w aptekach w 46 krajach europejskich, z wyjątkiem Malty, gdzie jej dostępność jest ograniczona. Kwestia jej dostępności na receptę zależy od indywidualnych regulacji prawnych.

Ile kosztuje tabletka dzień po w Czechach?

Pigułka po w Czechach dostępna jest bez recepty i kosztuje ok. 535 koron (90 zł).

Tabletka dzień po Czechy nazwa

Najpopularniejsza czeska tabletka dzień po to Postinor 2.

Tabletka dzień po w Niemczech

Pigułka po jest dostępna w Niemczech bez recepty.

Tabletka dzień po w Niemczech nazwa

W Niemczech można zaopatrzyć się w pigułkę EllaOne.

Tabletka dzień po Holandia

W Holandii tabletki awaryjne Norlevo czy EllaOne dostępne są bez recepty w aptekach i drogeriach.

Tabletka dzień po Francja

We Francji tabletka po dostępna jest bez recepty, są również plany, by była ona bezpłatna.

Tabletka dzień po Grecja 

W Grecji można zakupić lek EllaOne bez recepty.

Tabletka dzień po Włochy

We Włoszech pigułka po dostępna jest bez recepty jednak tylko dla pełnoletnich pacjentek.

Tabletka dzień po Hiszpania

W Hiszpanii antykoncepcję awaryjną można nabyć bez recepty bez ograniczeń.

NFZ lista aptek tabletka dzień po

Na stronie Narodowego Fundusz Zdrowia można zobaczyć mapę aptek, z którymi fundusz podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie zdrowia reprodukcyjnego.

@erecept.pl

Antykoncecja awaryjna=TABLETKA PO! Pani na filmie niestety myslała, że mówimy o dwóch innych rzeczach. Chcecie więcej takich filmów? Zostawcie lajka! #erecept #tabletkapo #antykoncepcja #niechcianaciąża

♬ Motivation – StoryTune

Tabletka dzień po a kościół

Zgodnie z nauczaniem Kościoła, co potwierdza konferencja episkopatu Polski, przyjęcie tabletki dzień po jest uznawane za postępowanie niemoralne i grzeszne.

Tabletka dzień po a ekskomunika

Przyjęcie tabletki po nie pociąga za sobą ekskomuniki, choć jest uznawane za grzech ciężki.

Tabletka dzień po a ciąża

Tabletka dzień po skutecznie chroni przed ciążą, jeżeli została zażyta we właściwym czasie i przed owulacją. Po owulacji jej skuteczność spada. Jeżeli jednak doszło do zapłodnienia, antykoncepcja awaryjna nie będzie mieć wpływu na rozwój zarodka. Niesłusznie mówi się więc na nią “tabletka wczesnoporonna”.

Tabletka dzień po a antybiotyk

Antybiotyki mogą zmniejszyć skuteczność antykoncepcji awaryjnej na bazie lewonorgestrelu (Escapelle). Nie powinny mieć wpływu na skuteczność EllaOne.

Tabletka dzień po dla suki

Aktualnie jedyną opcją na antykoncepcję awaryjną dla psa jest hormonalny zastrzyk podskórny. Można wykonać go u weterynarza do 44 tygodnia ciąży, jednak nie jest polecany, ze względu na duże ryzyko komplikacji (np. ropomacicza).

Tabletka dzień po samopoczucie

Tabletka dzień po, jak każdy lek, może wywołać skutki uboczne. Wśród nich są m.in. wahania nastrojów. W przypadku wystąpienia objawów takich jak bardzo silne dolegliwości bólowe czy niemijające objawy depresji warto jednak skonsultować się z lekarzem.

Tabletka dzień po dla niepełnoletnich

Tabletki antykoncepcyjne awaryjne mogą być przyjmowane przez osoby, które ukończyły 15 rok życia. Nastolatka musi jednak posiadać receptę, którą może otrzymać na wizycie odbywającej się wyłącznie w obecności opiekuna prawnego (lub za jego pisemną zgodą).

Tabletka dzień po dla 17 latki

17 latka może przyjąć tabletkę po uzyskując receptę od lekarza lub receptę farmaceuty, jednak musi posiadać zgodę opiekuna prawnego.

Tabletka dzień po dla 15 latka

Osoby powyżej 15 roku życia mogą przyjąć tabletkę po uzyskując receptę od lekarza lub receptę farmaceuty, jednak musi odbyć się to w obecności rodzica lub opiekuna.

Tabletka dzień po a hormony

Substancją czynną w tabletkach po są hormony – lewonorgestrel w Escapelle i octan uliprystalu w EllaOne.

Tabletka dzień po bomba hormonalna

Pigułka po zawiera duże stężenie hormonów, dlatego nie może być stosowana jako regularna forma antykoncepcji.

Tabletka dzień po a papierosy

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej, w tym tabletki po, w połączeniu z paleniem papierosów istotnie zwiększa ryzyko problemów zakrzepowo-zatorowych. W razie zastosowania antykoncepcji awaryjnej należy zaprzestać palenia.

Tabletka dzień po a poronna

Tabletka wczesnoporonna usuwa ciążę, zaś tabletka dzień po nie dopuszcza do jej powstania. Przekonanie o poronnym działaniu pigułek awaryjnych jest błędne i może wynikać z niedostatecznej wiedzy o tego typu preparatach.

Tabletka dzień po ginekolog

E-recepty na tabletkę po nie musi wystawiać ginekolog. Choć to faktycznie do niego najczęściej zgłaszają się pacjentki, również każdy inny lekarz ma uprawnienia do wypisania antykoncepcji.

Tabletka dzień po recepta psychiatra

Każdy lekarz, bez względu na specjalizację, może wystawić receptę elektroniczną na pigułkę po, również psychiatra.

Tabletka dzień po farmaceuta

Od 1 maja 2024 farmaceuci mogą wystawiać recepty na tabletki po. Jest to tzw. recepta farmaceutyczna, wystawiana w razie braku dostępu do lekarza, której towarzyszy natychmiastowe wydanie leku.

Tabletka dzien po 1 | Recepta-Online.info

FAQ

Tabletka dzień po czy legalna w Polsce?

Tak, sprzedaż i nabycie tabletki dzień po w Polsce jest całkowicie legalne. Należy jednak uprzednio uzyskać stosowną receptę.

Kiedy tabletka dzień po nie zadziała?

Tabletka po może nie zadziałać prawidłowo jeśli została przyjęta za późno (72/120 godzin po stosunku), została przyjęta po owulacji lub w ciągu 4 godzin od jej zażycia wystąpiła biegunka lub wymioty.

Tabletka dzień po recepta od jakiego lekarza?

Receptę na antykoncepcję awaryjną może wystawić każdy lekarz, w tym lekarz rodzinny.

Czy tabletka dzień po może opóźnić okres?

Antykoncepcja awaryjna nie ma wpływu na występowanie kolejnych faz cyklu. Zazwyczaj więc nie opóźnia okresu, choć w rzadkich przypadkach może zdarzyć się takie działanie niepożądane. Zawsze warto jednak wykonać test ciążowy, aby wykluczyć możliwość zapłodnienia.

Tabletka dzień po od jakiego wieku?

Tabletkę dzień po mogą kupić pacjentki od 15 roku życia.

Tabletka dzień po czy to aborcja?

Tabletka dzień po nie jest tym samym co tabletka wczesnoporonna. Celem antykoncepcji awaryjnej jest niedopuszczenie do zapłodnienia, a nie przerwanie istniejącej ciąży.

Czy tabletka dzień po jest już dostępna bez recepty?

W Polsce tabletka po jest dostępna wyłącznie na receptę, jednak od 1 maja 2024 może być to również recepta od farmaceuty.

Tabletka dzień po termin ważności

Tabletka dzień po jak wszystkie leki ma termin ważności podany na opakowaniu. W przypadku podania jedynie miesiąca, za termin ważności uznaje się ostatni dzień miesiąca.

Tabletka dzień po ile razy można wziąć?

Tabletki po nie powinno się brać więcej niż 1 w tym samym cyklu.

OPINIE

Tabletka EllaOne opinie 

Opinie o EllaOne są w większości pozytywne. Pani Magdalena z Warszawy pisze na przykład:

“Zdecydowałam się na zastosowanie EllaOne po niezabezpieczonym stosunku.  Muszę przyznać, że początkowo byłam trochę zestresowana, ponieważ nigdy wcześniej nie korzystałam z antykoncepcji awaryjnej. Na szczęście, proces uzyskania recepty i zakupu tabletki w aptece przebiegł bezproblemowo. Nie odczułam żadnych poważnych skutków ubocznych, jedynie lekkie nudności, które szybko ustąpiły. Zdecydowanie polecam EllaOne wszystkim kobietom, które znalazły się w podobnej sytuacji.”

Tabletka Escapelle opinie 

Opinie o Escapelle najczęściej są pozytywne. Pani Agnieszka z Krakowa twierdzi:

„Kiedy przytrafiła mi się awaria z prezerwatywą, byłam przerażona i nie wiedziałam, co zrobić. Na szczęście usłyszałam o Escapelle od przyjaciółki. Szybko skonsultowałam się z lekarzem, który przepisał mi ten lek. Wzięłam tabletkę około 8 godzin po stosunku. Jestem bardzo wdzięczna, że istnieje taka opcja, która daje kobietom poczucie bezpieczeństwa w takich nieoczekiwanych sytuacjach. Polecam Escapelle każdej kobiecie, która potrzebuje szybkiego i skutecznego rozwiązania.”

Redakcja recepta-online.info jest złożona z doświadczonych redaktorów i lekarzy specjalistów. Wiedzę zawartą w publikacjach opieramy o wieloletnie doświadczenie lekarzy POZ, ginekologów i neurologów, którzy biorą czynny udział w tworzeniu wiarygodnych treści popartych renomowanymi źródłami naukowymi. Dokładamy maksymalnych starań, aby nasze publikacje wyróżniały się szybkim dostępem do wiarygodnych informacji na temat recept online, antykoncepcji awaryjnej i innych tematów specjalistycznych.
Back To Top