Pęknięta prezerwatywa – co robić? Poradnik 2024

W przypadku pęknięcia prezerwatywy ważne jest trzymanie się następujących zasad:

  • Nie panikuj. To ważne, aby zachować spokój.
  • Natychmiast zatrzymaj penetrację, aby uniknąć dalszego ryzyka niechcianej ciąży lub chorób przenoszonych drogą płciową.
  • Sprawdź, czy prezerwatywa jest w całości. Upewnij się, że nie pozostawiono części prezerwatywy w ciele partnerki/partnera.
  • Rozważ antykoncepcję awaryjną. Jeśli nie chcesz zajść w ciążę, skontaktuj się z lekarzem w celu uzyskania recepty online.
  • Rozważ testy na choroby przenoszone drogą płciową. 

💊 Szybka konsultacja z e-receptą

Pęknięta prezerwatywa jak rozpoznać?

Pęknięcia na prezerwatywie są zazwyczaj wyraźnie widoczne. Prezerwatywy konstruuje się w taki sposób, aby nawet niewielka dziurka i nieszczelność spowodowała wyraźne pęknięcie. Ma to na celu uniknięcie wątpliwości w kwestii szczelności kondomów. Nie zawsze jednak jest to widoczne przed wyciągnięciem penisa z pochwy, dlatego pomocne mogą być tutaj dźwięk oraz zmysł dotyku.

Peknieta prezerwatywa | Recepta-Online.info

Pęknięta prezerwatywa przed okresem

Zazwyczaj tuż przed okresem kobieta nie jest płodna, jednak nie ma na to pełnej gwarancji. Nawet błahe czynniki mogą powodować trudne do rozpoznania wahania cyklu, dlatego należy przyjąć, że również przed okresem istnieje możliwość ciąży. Zawsze też istnieje niezależne od terminu miesiączki ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową.

Pęknięta prezerwatywa dzień przed okresem

Nawet gdy kobieta jest jeden dzień przed terminem spodziewanej miesiączki, należy liczyć się z ryzykiem ciąży raz chorób wenerycznych.

Pęknięta prezerwatywa po okresie

Czas po miesiączce to u większości kobiet faza niepłodna. Jednak ze względu na możliwe wahania cyklu, w sytuacji pęknięcia kondomu nigdy w 100% nie można wykluczyć ryzyka ciąży.

Pęknięta prezerwatywa a tabletki antykoncepcyjne

Żadna metoda antykoncepcji nie daje 100% skuteczności. Jeśli więc dojdzie do pęknięcia kondomu przy jednoczesnym braniu pigułek antykoncepcyjnych, wciąż istnieje niewielka, ale realna szansa na ciążę.

Pęknięta prezerwatywa w dni niepłodne

W dni niepłodne ryzyko zapłodnienia jest mniejsze, jednak nie można go zupełnie wykluczyć. Kobieta może bowiem nie być świadoma przesunięcia w cyklu.

Pęknięta prezerwatywa w dzień owulacji

Pęknięcie kondomu w dzień owulacji wiąże się z bardzo dużym ryzykiem ciąży. Aby jej zapobiec, należy skorzystać z antykoncepcji awaryjnej.

Pęknięta prezerwatywa bez wytrysku w dni płodne

Jeżeli prezerwatywa pękła, nim doszło do wytrysku, ryzyko ciąży jest niewielkie, bliskie zeru, nie można jednak wykluczyć przeniesienia w jakiś sposób, np. na dłoni plemników z preejakulatu.

Pęknięta prezerwatywa z boku

W przypadku pęknięcia prezerwatywy z boku, a także w każdym innym miejscu, istnieje możliwość zapłodnienia, jak i zarażenia wirusem HIV lub inną chorobą przenoszoną drogą płciową.

Pęknięta prezerwatywa w pochwie

Gdy do uszkodzenia kondomu dojdzie w trakcie stosunku, należy przerwać penetrację i jak najszybciej, jednak w delikatny sposób, przerwać penetrację. Następnie należy upewnić się, że w ciele nie został żaden fragment prezerwatywy. Jeżeli do tego dojdzie, może być konieczna interwencja lekarska.

Pęknięta prezerwatywa a HIV 

Uszkodzony kondom traci właściwości ochronne przed wirusem HIV. Wzrasta więc znacznie ryzyko zarażenia. Jeśli prezerwatywa pęknie, zaleca się wykonanie badań w kierunku nosicielstwa HIV.

Nie pęknięta prezerwatywa a ciąża

Jeśli prezerwatywa nie pękła, ryzyko ciąży jest niewielkie, ale nie można go wykluczyć. Być może doszło do przeniesienia plemników na dłoni lub do przedostania się do dróg rodnych preejakulatu.

Stosunek przerywany i pęknięta prezerwatywa

Pęknięcie prezerwatywy zawsze wiąże się z ryzykiem zapłodnienia, nawet gdy nie doszło do wytrysku w pochwie. Należy pamiętać o obecności plemników w preejakulacie.

Pęknięta prezerwatywa z prostytutką

W przypadku pęknięcia kondomu w trakcie stosunku z prostytutką należy pamiętać o ryzyku zarażenia się wirusem HIV. Po 3 tygodniach od współżycia warto wykonać badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową.

FAQ

Pęknięta prezerwatywa czy widać?

Uszkodzenia na kondomie są widoczne i trudne do przeoczenia. Pomocny może być również test w postaci napełniania prezerwatywy wodą i sprawdzenia, czy występują wycieki.

Redakcja recepta-online.info jest złożona z doświadczonych redaktorów i lekarzy specjalistów. Wiedzę zawartą w publikacjach opieramy o wieloletnie doświadczenie lekarzy POZ, ginekologów i neurologów, którzy biorą czynny udział w tworzeniu wiarygodnych treści popartych renomowanymi źródłami naukowymi. Dokładamy maksymalnych starań, aby nasze publikacje wyróżniały się szybkim dostępem do wiarygodnych informacji na temat recept online, antykoncepcji awaryjnej i innych tematów specjalistycznych.
Back To Top