Tabletka dzień po Escapelle: Recepta online, Cena, Opinie – Poradnik 2024  

Escapelle to tabletka dzień po na bazie lewonorgestrelu. Jest rodzajem antykoncepcji awaryjnej, a więc zapobiega zapłodnieniu nawet po odbyciu stosunku. Można przyjąć ją do 72 godzin po współżyciu, choć najwyższą skuteczność ma w pierwszych 24 godzinach.

Kategoria Informacja
Nazwa leku Escapelle
Substancja czynna Lewonorgestrel
Mechanizm działania Hamowanie owulacji, zmiana właściwości śluzu szyjkowego
Skutki uboczne Nudności, zmęczenie, ból głowy, zawroty głowy, bóle brzucha, krwawienia międzymiesiączkowe
Wskazania Antykoncepcja awaryjna po stosunku bez zabezpieczenia lub w przypadku niepowodzenia metody antykoncepcyjnej
Przeciwwskazania Nadwrażliwość na lewonorgestrel lub którykolwiek składnik leku, ciąża
Ile godzin po stosunku należy przyjąć Do 72 godzin (3 dni)

Escapelle cena

Escapelle kosztuje między 30 a 60 zł. Jest to więc tańsza pigułka z dwóch dostępnych w Polsce.

Escapelle ile kosztuje w aptece

Ceny mogą różnić się między poszczególnymi aptekami, jednak należy przyjąć, że średni koszt jednej tabletki to 45 zł.

**Poradnik 2024**

Escapelle czy EllaOne

Escapelle i EllaOne to dwa rodzaje antykoncepcji awaryjnej. Escapelle jest produkowana na bazie lewonorgestrelu, a EllaOne na bazie octanu uliprystalu. Trudno jednoznacznie ogłosić wyższość jednej z tabletek, jednak we wcześniejszym wpisie zamieściliśmy porównanie Escapelle vs EllaOne.

Escapelle ile po stosunku

Escapelle można zażyć do 72 godzin, czyli 3 dni, po stosunku. Najwyższą zadeklarowaną skuteczność (99%) będzie jednak mieć, jeśli zostanie przyjęta w pierwszej dobie od współżycia.

Escapelle recepta

Od 2017 roku antykoncepcja awaryjna Escapelle dostępna jest tylko za okazaniem recepty.

💊 Szybka konsultacja z e-receptą

Escapelle samopoczucie

Escapelle jak każdy lek może wywołać skutki uboczne. Zazwyczaj ustępują one jednak w ciągu kilku dni. W przypadku zaobserwowania znacznego pogorszenia stanu zdrowia po Escapelle zalecany jest kontakt z lekarzem.

Escapelle tabletka 1500 mikrogramów

Escapelle zawiera 1500 mg substancji czynnej w postaci lewonorgestrelu.

Escapelle 1500 opinie

Opinie o Escapelle 1500 są przeważnie pozytywne. Pacjentki doceniają skuteczność w zapobieganiu ciąży oraz możliwość zastosowania po stosunku.

Kiedy zrobić test ciążowy po Escapelle

Test ciążowy należy wykonać w dniu spodziewanej miesiączki lub później.

Brak okresu po Escapelle test negatywny

Antykoncepcja awaryjna co do zasady nie ma wpływu na regularność cyklu miesiączkowego. Jeżeli jednak okres nie pojawia się, a jako potencjalną przyczynę wykluczono ciążę, zaleca się skontaktować z lekarzem, by zdiagnozować ewentualne przyczyny zdrowotne.

Escapelle podczas ciąży

Escapelle nie powinno być stosowane podczas ciąży, jeśli jednak dojdzie do zapłodnienia, pigułka nie będzie mieć wpływu na rozwój zarodka. Nie jest bowiem tym samym co pigułka poronna.

Escapelle zaszłam w ciążę

Escapelle wykazuje wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży (na poziomie 99%). Żadna metoda antykoncepcji nie daje jednak 100% gwarancji, dlatego jest możliwe zajście w ciążę mimo zastosowania Escapelle, zwłaszcza, gdy minęły więcej niż 24 godziny od stosunku lub miała już miejsce owulacja.

Escapelle a okres

Escapelle nie powinno wpływać na fazy cyklu. Krwawienie wygląda więc tak samo, jak zazwyczaj, choć u niektórych pacjentek dochodzi do nieznacznego przesunięcia jego terminu.

Escapelle menstruacja

W rzadkich przypadkach miesiączka po Escapelle przychodzi kilka dni wcześniej lub później.

Jak wygląda okres po Escapelle

Zazwyczaj miesiączka po Escapelle wygląda standardowo, jednak zdarzają się krwawienia mniej lub bardziej obfite.

Długi okres po Escapelle 

Okres po Escapelle może się przedłużyć o kilka dni. Jeśli po tygodniu nie ustępuje lub się nasila, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Escapelle | Recepta-Online.info

Escapelle opinie ginekologów

W opinii Polskiego Towarzystwo Ginekologów i Położników preparaty antykoncepcji awaryjnej powinny być dostępne bez recepty.

Escapelle bez recepty

Escapelle to lek wydawany wyłącznie na receptę. Od 1 maja 2024 może to być również tzw. recepta farmaceutyczna.

Escapelle skutki uboczne

Escapelle jak każdy lek może wywołać skutki uboczne. Najczęściej występujące to: nudności, wymioty, zawroty głowy, bóle głowy, ból brzucha, biegunka, zmęczenie, bolesność piersi, krwawienie między miesiączkami, opóźnienie miesiączki, wahania nastroju, zwiększona wrażliwość piersi.

Mdłości po tabletce Escapelle

Nudności to jedno z najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych po pigułce Escapelle. Zwykle występują po 30 godzinach od przyjęcia i do kilku dni mijają samoistnie.

Escapelle wymioty

Wymioty to możliwy skutek uboczny przyjmowania Escapelle. Jeśli się pojawiają do 4 godzin od zażycia, mogą zaburzyć wchłanianie leku.

Escapelle ból brzucha

Ból brzucha to częsty skutek uboczny Escapelle. Jeżeli nie ustąpi samoistnie w ciągu kilku dni lub jest bardzo nasilony, zaleca się kontakt z lekarzem.

Escapelle ból podbrzusza

Jedno z często zgłaszanych działań niepożądanych to skurcze brzucha przypominające bóle miesiączkowe.

Ból macicy po Escapelle

Skurcze macicy to możliwe działanie niepożądane po zażyciu Escapelle.

Ból piersi po Escapelle

Nadwrażliwość i ból piersi mogą występować jako skutek stosowania antykoncepcji awaryjnej.

Ból jajników po Escapelle

Bóle jajników występują u niektórych pacjentek po zażyciu Escapelle.

Wzdęty brzuch po escapelle

Wzdęcia brzucha to rzadki skutek uboczny Escapelle. Jeżeli nie ustąpi samoistnie w ciągu kilku dni, najlepiej udać się do lekarza.

Escapelle a tycie

Escapelle nie powoduje wzrostu tkanki tłuszczowej ani zmian w masie ciała. Może powodować jedynie chwilowe zatrzymanie wody w organizmie.

Escapelle skutki uboczne jak dlugo

Skutki uboczne pigułki po z lewonorgestrelem mijają po około 5-7 dniach.

Brak skutków ubocznych po Escapelle

Pojawienie się działań niepożądanych zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu, mogą więc one w ogóle nie wystąpić. Nie należy na podstawie pojawienia się lub braku skutków ubocznych wnioskować o skuteczności antykoncepcji.

Escapelle 1 | Recepta-Online.info

Escapelle skuteczność w dni płodne

Antykoncepcja awaryjna ma w dni płodne niższą skuteczność niż zazwyczaj. Jeżeli przyjęcie tabletki nastąpiło w ciągu 24 godzin, ale pacjentka ma dni płodne, skuteczność spada z 99% do 49%. Przyjęcie późniejsze wiąże się już z tylko 8% skutecznością.

Escapelle w dniu owulacji

Pigułka po przyjęta w dniu owulacji ma tylko 49% skuteczności. Nie wpłynie też na rozwój zarodka, jeżeli dojdzie do zapłodnienia.

Escapelle po owulacji

Przyjęcie tabletki po owulacji powoduje znaczne zmniejszenie jej skuteczności.

Krwawienie po Escapelle

Przy zastosowaniu Escapelle mogą pojawić się krwawienia śródcykliczne

Obfite krwawienie po Escapelle 

Jeśli krwawienie menstruacyjne lub śródcykliczne po Escapelle są wyjątkowo obfite, należy powiadomić lekarza.

Escapelle plamienie

Plamienie między okresem to częsty skutek uboczny Escapelle. 

Mleczny śluz po escapelle 

Escapelle nie tylko hamuje owulację, ale również zagęszcza śluz. Zmiana konsystencji śluzu wydzielanego przez kobietę jest więc zjawiskiem fizjologicznym i nie powinno stanowić powodu do niepokoju.

Brak śluzu po escapelle

Preparat z lewonorgestrelem zagęszcza śluz szyjkowy, jest więc możliwe zjawisko mniej intensywnego jego wydzielania z dróg rodnych.

Escapelle a alkohol

Nie zaleca się łączenia antykoncepcji awaryjnej z alkoholem. Wprawdzie sam alkohol nie obniża skuteczności pigułek po, jednak tabletki mogą zmniejszyć tolerancję organizmu na alkohol, co z kolei prowadzi do wymiotów mogących zaburzać wchłanianie substancji czynnej z przewodu pokarmowego.

Czy można pić alkohol po zażyciu Escapelle 

Picie alkoholu po Escapelle nie jest zabronione, ale nie jest też zalecane. Zaleca się odczekanie ok. 2-4 godzin pomiędzy połknięciem tabletki a wypiciem alkoholu.

Livopill czy Escapelle

Livopill działa na bazie tego samego hormonu co Escapelle – lewonorgestrelu. Jest jednak mniej skuteczny (84%).

Postinor Duo czy Escapelle

Postinor Duo to zamiennik Escapelle. Zawiera tę samą substancję czynną. Escapelle jest jednak uważany za lek nowszej generacji.

Escapelle a karmienie piersią

Escapelle może być stosowany przez kobiety w okresie laktacji. Dla bezpieczeństwa zaleca się jednak przez 8h nie karmić dziecka, a odciągnięty w międzyczasie pokarm wylać.

Escapelle a ciąża

Escapelle nie powinno być stosowane jeśli pacjentka wie, że jest w ciąży. Jeżeli jednak nie jest tego świadoma lub zajdzie w ciążę już po zażyciu tabletki, Escapelle nie wpłynie na jej rozwój.

Escapelle na czczo

Lek Escapelle można przyjmować niezależnie od posiłków.

@erecept.pl

masz pytania o „tabletke po”? a może potrzebujesz jej na wczoraj? wejdz na ERECEPT.PL i sprawdź w jaki sposób można uzyskać na nią e-receptę! umów się na e-konsultacje siedząc wygodnie na kanapie👌 #antykoncepcja #tabletkapo #erecepta

♬ Clocks – Sign of the Times Remix – Ituana

Escapelle antybiotyk 

Antybiotyki doustne mogą zmniejszać skuteczność antykoncepcji na bazie lewonorgestrelu. 

Częste stosowanie Escapelle

Escapelle ze względu na duże stężenie hormonów może być zażyte wyłącznie raz w tym samym cyklu. Jest to antykoncepcja ratunkowa, doraźna. W przypadku częstej potrzeby sięgania po tabletki dzień po, należy rozważyć wspólnie z lekarzem zastosowanie innej formy zapobiegania ciąży, np. antykoncepcji długoterminowej w postaci wkładki hormonalnej.

Escapelle w 8 dniu cyklu

Escapelle można stosować w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego. Przyjęty przed owulacją będzie wykazywać największą skuteczność.

Pominięta tabletka w pierwszym tygodniu Escapelle

W przypadku pominięcia regularnej tabletki antykoncepcyjnej w 1 tygodniu cyklu zwykle nie ma potrzeby sięgania po dodatkowe zabezpieczenie ani po antykoncepcję awaryjną, gdyż ochrona przed ciążą jest zachowana.

Śmierć po escapelle

Prawdopodobieństwo śmierci po zażyciu Escapelle jest bardzo małe. Lek ten został przebadany i dopuszczony do obrotu. Jeśli jednak po jego przyjęciu występują niepokojące objawy takie jak obfite krwawienia, należy zgłosić się do lekarza.

Escapelle a kolejne cykle

W większości przypadków tabletki po nie wprowadzają żadnych nieregularności w cyklach. Czasami dochodzi jednak do niewielkich przesunięć.

Escapelle Czechy

Escapelle jest w Czechach dostępne bez recepty i kosztuje ok. 100 zł.

**FAQ**

Ile wam się spóźniał okres po Escapelle?

Escapelle może powodować niewielkie opóźnienia w cyklu. Jeśli okres opóźnia się o ponad 5 dni, należy wykluczyć ciążę i inne potencjalne przyczyny zdrowotne.

Spóźniający się drugi okres po Escapelle 

W przypadku braku okresu w dwóch cyklach z rzędu, należy umówić się na konsultację lekarską

Redakcja recepta-online.info jest złożona z doświadczonych redaktorów i lekarzy specjalistów. Wiedzę zawartą w publikacjach opieramy o wieloletnie doświadczenie lekarzy POZ, ginekologów i neurologów, którzy biorą czynny udział w tworzeniu wiarygodnych treści popartych renomowanymi źródłami naukowymi. Dokładamy maksymalnych starań, aby nasze publikacje wyróżniały się szybkim dostępem do wiarygodnych informacji na temat recept online, antykoncepcji awaryjnej i innych tematów specjalistycznych.
Back To Top