Zgubiony kod recepty – jak odzyskać w 10 min? 

Kod recepty elektronicznej to 4-cyfrowy ciąg liczb lub kod QR, który pacjent otrzymuje, gdy lekarz przepisze mu lekarstwa na receptę. Wraz z numerem PESEL kod recepty jest niezbędny do wykupienia leków. W sytuacji utraty dostępu do kodu e-recepty należy podjąć kroki, by go niezwłocznie odzyskać – np. poprzez sprawdzenie Internetowego Konta Pacjenta lub kontakt z lekarzem, który wystawił dokument.

Jak sprawdzić kod z recepty?

Kod recepty elektronicznej można sprawdzić w kilku miejscach:

  • w wiadomości SMS
  • na stronie Internetowego Konta Pacjenta 
  • w aplikacji mObywatel 
  • na wydruku informacyjnym otrzymanym w gabinecie 

Jak szczegółowo to zrobić opisujemy poniżej. 

Jak sprawdzić receptę bez zakładania IKP?

W pierwszej kolejności pacjent powinien zapoznać się z wiadomością SMS otrzymaną pod koniec wizyty lub tuż po zakończeniu jej trwania. Bez względu na to czy rozmowa z lekarzem odbyła się w gabinecie czy przez telefon lub komunikator internetowy, SMS z kodem zawsze zostaje wysłany na numer telefonu pacjenta. Dodatkowo podczas wizyt stacjonarnych pacjenci otrzymują wydruki, na których znajduje się kod oraz inne informacje dotyczące recepty – np. schemat dawkowania lekarstw.

Jak uzyskać numer recepty przez Internet?

Kod e-recepty zawsze widoczny jest także w aplikacji mObywatel oraz w systemie “Internetowe Konto Pacjenta”(IKP). 

Aplikacja mObywatel 

Najwygodniejszą opcją na smartfonie jest pobranie aplikacji mObywatel, skonfigurowanie jej, a następnie naciśnięcie pola “e-Recepty” w sekcji “Usługi”. Co ważne, widoczny jest tam nie tylko ciąg liczbowy, ale również kod QR, który można pokazać w aptece i uniknąć w ten sposób konieczności podawania na głos swojego numeru PESEL. 

Internetowe Konto Pacjenta 

Drugą opcją jest zalogowanie się na swoje Internetowe Konto Pacjenta. Tam należy odnaleźć rozwijane menu u góry ekranu i wybrać zakładkę “Recepty”. Kliknięcie w nią spowoduje ukazanie się Twoich e-recept. Będą tam widoczne wszystkie najważniejsze informacje, takie jak nazwisko lekarza i ilość opakowań oraz oczywiście także kody liczbowe. 

Postępowanie w przypadku zgubienia recepty

Jak odzyskać kod z recepty?

W przypadku utraty kodu swojej e-recepty (np. w wyniku przypadkowego skasowania SMS-a) w pierwszej kolejności należy spróbować skorzystać z IKP lub mObywatela. Jeżeli jednak w wyniku problemów technicznych lub z innego powodu nie jest to możliwe, należy skontaktować się z placówką medyczną lub lekarzem, który wystawiał receptę. Sprawdzi on jej kopię w systemie teleinformatycznym i będzie w stanie dostarczyć Ci niezbędne dane.

Jak odzyskać kod recepty swojego dziecka?

Rodzice mają dostęp do dokumentacji medycznej swoich dzieci za pomocą swojego własnego profilu na IKP. By wyświetlić profil dziecka należy wejść w zakładkę „Uprawnienia”, a następnie „Konta Twoich dzieci”. Po wybraniu profilu dziecka wyświetlą się jego recepty i trzeba jedynie odszukać właściwą. Jeśli nie można skorzystać z IKP, podobnie jak w przypadku własnej e-recepty, należy skontaktować się z lekarzem. 

Jak pobrać i wydrukować recepty z systemu NFZ?

Recepty elektroniczne z Internetowego Konta Pacjenta można również pobrać w formacie PDF i wydrukować na domowej drukarce. Aby to zrobić, należy po wejściu w sekcję “e-Recepty” i wybraniu właściwego dokumentu odnaleźć granatowe pole “Pobierz receptę w PDF”. Kliknięcie go sprawi, że e-recepta otworzy Ci się w postaci pliku, który można w razie potrzeby zapisać i wydrukować. Wydruk informacyjny otrzymasz też zawsze na żądanie w gabinecie lekarskim.

Czy apteki przyjmują papierowe recepty? 

Przepisy jasno precyzują, że od 8 stycznia 2020 r. recepty mogą być wystawiane tylko w postaci elektronicznej. Zarówno więc wydruk z drukarki domowej, jak i ten otrzymany w gabinecie lekarskim nie jest dokumentem, a jedynie jego papierową kopią, tzw. wydrukiem informacyjnym. Służy on do przekazania podstawowych informacji takich jak schemat dawkowania i kod recepty. W przypadku zgubienia wydruku nadal jednak można wykupić leki, uzyskując kod poprzez jedną z opisanych przez nas wcześniej metod.

Redakcja recepta-online.info jest złożona z doświadczonych redaktorów i lekarzy specjalistów. Wiedzę zawartą w publikacjach opieramy o wieloletnie doświadczenie lekarzy POZ, ginekologów i neurologów, którzy biorą czynny udział w tworzeniu wiarygodnych treści popartych renomowanymi źródłami naukowymi. Dokładamy maksymalnych starań, aby nasze publikacje wyróżniały się szybkim dostępem do wiarygodnych informacji na temat recept online, antykoncepcji awaryjnej i innych tematów specjalistycznych.
Back To Top