Czy farmaceuta może wystawić receptę? Poradnik 2024

Od 1 kwietnia 2020 roku każdy farmaceuta z czynnym prawem wykonywania zawodu ma możliwość wystawienia recepty farmaceutycznej, recepty pro auctore oraz recepty pro familia.

💊 Szybka konsultacja z e-receptą

Recepta farmaceutyczna

Recepta farmaceutyczna wystawiana jest pacjentom w stanie zagrożenia zdrowia, którzy nie mogą otrzymać jej w danym momencie od lekarza. Jej wystawieniu zawsze towarzyszy natychmiastowe wydanie leku. Nie można wypisać jej na leki odrzucające i psychotropowe, a lek zawsze jest płatny w pełni, nawet gdy pacjent w innej sytuacji miałby prawo do refundacji.

Recepta pro auctore

Jest to recepta na nazwisko osoby wystawiającej, a więc farmaceuta może na jej podstawie przepisać leki samemu sobie. Nie można wystawić jej na środki psychotropowe i odrzucające.

Recepta pro familia

Recepta pro familia wystawiana jest dla członka rodziny lub osoby bliskiej. Farmaceuta może więc wypisać na jej podstawie leki dla:

  • małżonka
  • osoby pozostającej we wspólnym pożyciu
  • krewnych w linii prostej (rodzica, dziecka, dziadka, wnuka)
  • krewnych w linii bocznej do stopnia pokrewieństwa pomiędzy dziećmi rodzeństwa (a więc dla rodzeństwa oraz ich dzieci).

Nie można wystawić jej na środki psychotropowe i odrzucające.

Redakcja recepta-online.info jest złożona z doświadczonych redaktorów i lekarzy specjalistów. Wiedzę zawartą w publikacjach opieramy o wieloletnie doświadczenie lekarzy POZ, ginekologów i neurologów, którzy biorą czynny udział w tworzeniu wiarygodnych treści popartych renomowanymi źródłami naukowymi. Dokładamy maksymalnych starań, aby nasze publikacje wyróżniały się szybkim dostępem do wiarygodnych informacji na temat recept online, antykoncepcji awaryjnej i innych tematów specjalistycznych.
Back To Top