Co na ból zęba? Poradnik 2024. TOP 5 skutecznych rozwiązań na receptę i nie tylko.
Ból zęba to odczucia bólowe i powstanie stanu zapalnego w samym zębie bądź wokół niego. Najczęstsze przyczyny takiego stanu to próchnica, ale możliwe są również inne powody, np. pozostawienie resztek jedzenia między zębami. Ból zęba można złagodzić domowymi sposobami, lekami z apteki lub udać się do dentysty.
💊 Szybka konsultacja z e-receptą
Co pomaga na ból zęba
Jeśli boli ząb, należy udać się do lekarza stomatologa, by poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. W czasie oczekiwania na wizytę można jednak sięgnąć po pewne metody, które złagodzą dolegliwości i pomogą komfortowo doczekać do terminu. Pomocne są m.in. zimne okłady, płukanie jamy ustnej wodą utlenioną oraz umieszczenie w chorym zębie plasterka czosnku.
Co najlepsze na ból zęba TOP 5
Najlepsze sposoby na szybkie poradzenie sobie z dokuczliwym bólem zęba to:
- Leki z apteki na receptę
- Leki z apteki bez recepty
- Płukanki ziołowe
- Płukanki z solą
- Zimne kompresy
Co na ból zęba z apteki
W przypadku gdy do wizyty u dentysty zostało sporo czasu, a ból zęba znacznie utrudnia funkcjonowanie, można sięgnąć po leki dostępne bez recepty w aptekach i niektórych supermarketach. Na ból zęba pomogą niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Ketonal na ból zęba
To lek zawierający substancję czynną ketoprofen. Stosuje się go w bólu o nasileniu lekkim do umiarkowanego. Można go nabyć w postaci tabletek lub granulek do sporządzania roztworu.
Ibuprom na ból zęba
Ibuprom to lek sprzedawany w tabletkach, którego substancją czynną jest ibuprofen. Można nabyć go bez recepty. Pomaga przy bólu o umiarkowanym nasileniu.
Apap na ból zęba
Apap w postaci tabletek powlekanych to lek z grupy NLPZ, który można zakupić bez recepty w każdej aptece. Jego składnik aktywny to paracetamol. Działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo i przeciwbólowo.
Co na ból zęba na receptę
Na wyjątkowo silny ból, z którym nie radzą sobie domowe sposoby, ani leki dostępne bez recepty pomocne mogą okazać się leki przepisane przez lekarza.
Doreta na ból zęba
Doreta to lek przeciwbólowy na receptę zawierający aż siwe substancje czynne – wykorzystano w nim połączenie tramadolu i paracetamolu. Ma postać tabletek powlekanych. Dzięki temu jest w stanie pomóc na umiarkowany i silny ból, w tym ból zęba.
Nimesil na ból zęba
Nimesil zawiera jedną substancję czynną, nimesulid. Jest wydawany wyłącznie na receptę i nie podlega refundacji. Pomaga na dolegliwości bólowe o dużym nasileniu. Ma postać granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej.
Skudexa na ból zęba
Skudexa ma w swoim składzie dwa składniki aktywne – tramadol oraz deksketoprofen. Występuje w postaci tabletek powlekanych. Stosowana jest w łagodzeniu bólu ostrego, umiarkowanego i ciężkiego. Można ją kupić wyłącznie za okazaniem recepty.
Co na ból zęba u dziecka
Z bolącym zębem u dziecka zawsze bez wyjątku należy odwiedzić gabinet stomatologiczny, jednak w międzyczasie, by ulżyć małemu pacjentowi, można podać mu ibuprofen w syropie. Pomocne mogą też okazać się zimne okłady, polegające na przyłożeniu od zewnątrz do policzka zimnego ręcznika.
Co na ból zęba u dziecka 7 letniego
7 lat to wiek, w którym u wielu dzieci zęby mleczne zastępowane są stałymi. Mimo to nie należy ignorować problemów z zębami w tym wieku. Na ból można podać ibuprofen, a także spróbować wykonać masaż dziąsła.
Co na ból zęba u 5 latka
W tym wieku również najlepszym wyborem jeśli chodzi o leki z apteki będzie ibuprofen.
Co podać dziecku 6 letniemu na ból zęba
U 6 latka na ból zęba pomoże ibuprofen, spróbować można także okładów i przyłożenia do zęba gazika nasączonego szałwią.
Co na ból zęba u 4 latka
Ból zęba u małych dzieci zawsze wymaga konsultacji. Doraźnie można jednak zastosować ibuprofen w syropie.
Co na ból zęba u niemowlaka
Dolegliwości bólowe w obszarze jamy ustnej u niemowląt są wywołane najczęściej samym procesem ząbkowania. Pomocny może być masaż dziąseł i dostarczenie gryzaków. Jeśli jednak to nie pomaga, w aptece dostępne są żele na ząbkowanie.
Co na ból zęba w ciąży
W ciąży rekomendowaną, najbezpieczniejszą opcją będą leki na bazie paracetamolu. Można brać je w każdym trymestrze.
Co na ból zęba domowe sposoby
Istnieje wiele domowych sposobów, które mogą przynieść ulgę do czasu wizyty u dentysty. Są to m.in.:
Płukanki solankowe
Rozpuść pół łyżeczki soli w szklance ciepłej wody i płucz usta przez około 30 sekund. Sól działa antybakteryjnie i może pomóc w zmniejszeniu obrzęku i bólu.
Zimne okłady
Przykładanie zimnego kompresu do policzka w miejscu, gdzie odczuwasz ból, może pomóc zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból.
Olejek goździkowy
Olejek goździkowy zawiera eugenol, który działa jako naturalny środek znieczulający i antyseptyczny. Nałóż kilka kropel olejku na bawełnianą wacikę i przyłóż do bolącego zęba. Możesz także żuć cały goździk.
Czosnek
Czosnek ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Zgnieć ząbek czosnku, aby uwolnić allicynę, a następnie nałóż go bezpośrednio na bolący ząb.
Herbata z mięty pieprzowej
Herbata z mięty pieprzowej może działać kojąco na ból zęba. Zapewnia tymczasową ulgę i działa przeciwzapalnie. Możesz też zastosować torebkę herbaty bezpośrednio na bolący ząb po jej schłodzeniu w lodówce.
Woda utleniona
Płukanie ust roztworem wody utlenionej (3% roztwór rozcieńczony wodą w stosunku 1:1) może pomóc w zabiciu bakterii i złagodzeniu bólu.
Propolis
Propolis to naturalna substancja o silnych właściwościach antybakteryjnych. Można go nakładać na bolący ząb w formie nalewki lub pasty.
Naturalne sposoby na ból zęba
Świetnym środkiem łagodzącym ból zęba dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym, przeciwzapalnym i antyseptycznym mogą być zioła. Stosuje się je w formie płukanek lub przykłada wacik nasączony wyciągiem z danego zioła. Wykorzystane w ten sposób mogą być m.in.:
– Goździki
– Szałwia
– Rumianek
– Tymianek
– Echinacea
– Kora dębu
– Imbir
– Bazylia
– Aloes
Co na ból po wyrwaniu zęba
Na ból odczuwany po ekstrakcji zęba można stosować popularne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) zarówno na bazie ibuprofenu, jak i paracetamolu.
Nie można natomiast stosować płukanek, ponieważ grozi to wypłukaniem skrzepu, a co za tym idzie, zaburzeniem prawidłowego gojenia rany i groźbą jej zakażenia i powikłań.
Co na ból zęba po leczeniu kanałowym
Po leczeniu kanałowym dozwolone są zarówno popularne leki, jak i naturalne płukanki. Nie ma tu takich restrykcji jak w przypadku ekstrakcji zębów. Zimne okłady pomagają w tym przypadku zmniejszyć opuchliznę.
Co na ból zęba po plombowaniu
W przypadku bólu zęba po plombowaniu warto przede wszystkim wprowadzić nowe nawyki szczotkowania zębów. Zaleca się zmianę szczoteczki na bardziej miękką, jak również sięgnięcie po specjalne pasty przeznaczone dla osób o wrażliwych dziąsłach. Dodatkowo, pomocniczo można również zastosować wszystkie wcześniej opisane metody, takie jak okłady i leki. Co ważne, jeśli w ciągu kilku dni ból nie ustąpi, trzeba sprawdzić jego przyczynę u stomatologa.
Co na ból zęba przy nagryzaniu
Przyczyną bólu zęba przy nagryzaniu jest najczęściej stan zapalny miazgi. W czasie oczekiwania na wizytę dentysty można jednak posiłkować się domowymi sposobami takimi jak płukanki ziołowe lub solne, a także sięgnąć po leki przeciwbólowe.
Co na ból zęba po alkoholu
W przypadku, gdy pacjent z bolącym zębem pił wcześniej alkohol, należy zastosować u niego leki na bazie ibuprofenu. Nie można przyjmować w takiej sytuacji paracetamolu, np. Apapu ze względu na ryzyko uszkodzenia wątroby.
Co na ból zęba z dziurą
W przypadku bólu zęba z dziurą największą skuteczność wykazują niesteroidowe leki przeciwzapalne. Wśród zwolenników domowych sposobów można jednak wymienić również przykładanie do dziury wacika nasączonego wyciągiem z ziół lub wkładania do dziury ząbka czosnku, działającego jak naturalny antybiotyk dzięki zawartości aniliny.
Co na bardzo silny ból zęba
W przypadku silnego bólu można zacząć od domowych sposobów, takich jak wypłukanie jamy ustnej wodą utlenioną, jednak konieczne może okazać się sięgnięcie po leki przeciwbólowe na bazie ibuprofenu i paracetamolu.
Co na ostry ból zęba
Na ostry, nieprzemijający ból zęba jedynym trwałym rozwiązaniem jest wizyta u dentysty, jednak doraźnie można zastosować dostępne na receptę leki przeciwbólowe, np. Nimesil.
FAQ
Co lepsze na ból zęba ibuprofen czy paracetamol?
Ibuprofen wykazuje nieco silniejsze działanie przeciwbólowe i skuteczniejsze działanie przeciwzapalne niż paracetamol. Należy jednak pamiętać, że paracetamol będzie bezpieczniejszym wyborem u kobiet ciężarnych.
Co na ból zęba gdy tabletki nie pomagają?
W bólu zęba należy dążyć do zmniejszenia opuchlizny poprzez zimne okłady i masaż dziąsła. Jednak jeśli żadne sposoby, nawet silne leki, nie przynoszą ulgi, może to świadczyć o dużej skali stanu zapalnego, który musi koniecznie być leczony w gabinecie dentystycznym.
Co na ból zęba i dziąsła
Na ból zęba i dziąsła pomagają niesteroidowe leki przeciwzapalne, masaże, a także zmiana szczotki na miękką oraz pasty na przeznaczoną do zębów wrażliwych.
Co na ból zęba ósemki?
Jeśli ból ósemki promieniuje, można wykonać masaż skroni. W łagodzeniu dolegliwości ze strony zęba mądrości pomocne są również leki. Warto jednak udać się do lekarza i rozważyć ewentualny zabieg ekstrakcji.
Co na ból złamanego zęba?
W przypadku ułamania bądź ukruszenia zęba należy przyjąć lek przeciwbólowy, a następnie udać się do lekarza, zabierając ze sobą fragment połamanego zęba.
Co na ból zatrutego zęba?
Ulgę w bólu zęba po zatruciu przynoszą ziołowe płukanki lub zimne okłady oraz leki zawierające ibuprofen, ketoprofen lub paracetamol. Dolegliwości te powinny ustąpić w ciągu kilku dni, jeśli tak się nie dzieje, warto sprawdzić przyczynę u lekarza.
Co do płukania na ból zęba?
Na ból zęba można użyć płukanki solnej (1 łyżeczka soli na szklankę ciepłej wody) lub płukanki z wodą utlenioną (rozcieńczona 1:1 z wodą). Pomocne mogą być również płukanki z rumianku, szałwii lub goździków.
Co na ropny ból zęba?
Aby wypłukać ropień, można zastosować płukanie jamy ustnej preparatami z ciepłą wodą z solą. Jeśli jednak to nie pomaga, konieczne może okazać się przepisanie kuracji antybiotykiem.