Co na ból wątroby. TOP 5. Leki na receptę i domowe sposoby. Poradnik 2024
Ból pod prawym łukiem żebrowym może zwiastować problemy z wątrobą. Nieprawidłowe funkcjonowanie tego narządu wywołane bywa zarówno niewłaściwą dietą, jak i chorobami. Z bolącą wątrobą należy zawsze udać się do lekarza, jednak w oczekiwaniu na wizytę można pomóc sobie m.in. stosując leki przeciwbólowe.
💊 Szybka konsultacja z e-receptą
Co na ból wątroby? TOP 5 sposobów
W radzeniu sobie z bólem wątroby pomóc mogą:
1. Konsultacja z lekarzem
2. Leki przeciwbólowe
3. Unikanie alkoholu
4. Zdrowa dieta
5. Aktywność fizyczna
Leki na receptę
W bólu wątroby ulgę przyniosą leki przeciwbólowe na receptę, takie jak:
- Nimesil
- Doreta
- Ibuprofen Hasco
- Ketonal forte
- DicloDuo Combi
W przypadku diagnozy poważnych problemów z wątrobą i potrzeby jej degeneracji lekarz może zapisać również preparaty regenerujące wątrobę, takie jak:
- Heparegen
- Hepa-Merz
- Cholestil
- Timohep
Co najlepsze na ból wątroby
Ból wątroby utrudnia codzienne funkcjonowanie i może być oznaką poważnych problemów ze zdrowiem. By je wykluczyć, konieczna jest konsultacja lekarska. Należy też zadbać o dietę bogatą w składniki regenerujące hepatocyty, m.in. ostropest plamisty, a doraźnie sięgnąć można po leki z apteki o właściwościach przeciwbólowych i rozkurczowych.
Co na ból wątroby po alkoholu
Kluczowe jest w tym wypadku odstawienie alkoholu, gdyż jest on szczególnie toksyczny dla wątroby. Następnie warto w celu jej regeneracji zmienić dietę na bogatobiałkową, o obniżonej zawartości tłuszczu. Polecane jest więc chude mięso, jogurty czy kefiry, należy natomiast odstawić potrawy ciężkostrawne.
Co na ostry ból wątroby
Na silny ból wątroby pomogą przede wszystkim leki przeciwbólowe, a pomocniczo sięgnąć można też po wyciągi z ziół, m.in. ostropestu, kurkumy czy cykorii. Nie należy jednak zwlekać z wizytą u lekarza.
Ból wątroby przyczyny
Ból wątroby może być spowodowany różnymi przyczynami. Należy do nich zarówno zła dieta, bogata w składniki, które zbyt obciążają ten narząd, jak i poważne kłopoty zdrowotne. Wśród możliwych powodów zdrowotnych kłopotów z funkcjonowaniem wątroby wyróżniamy:
- Zapalenie wątroby
- Stłuszczenie wątroby
- Marskość wątroby
- Rak wątroby
- Kamienie żółciowe
- Infekcje wirusowe (np. wirusowe zapalenie wątroby)
- Toksyczne uszkodzenie wątroby
- Zaburzenia metaboliczne (np. galaktozemia, tyrozynemia)
W przypadku odczuwania bólu wątroby zawsze konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu właściwej diagnozy i leczenia.
Ból wątroby objawy
Objawy bólu wątroby można pomylić np. z bólem żołądka. Może on też promieniować na inne narządy, co dodatkowo utrudnia diagnostykę. Warto jednak zwrócić uwagę na następujące oznaki:
- Ból lub dyskomfort w prawej górnej części brzucha
- Obrzęk brzucha
- Zażółcenie skóry i białek oczu
- Swędzenie skóry
- Ciemne zabarwienie moczu
- Jasne stolce
- Niewyjaśniona utrata wagi
Co na ból wątroby domowe sposoby
Podstawą zawsze jest zdrowa dieta. Spożywaj duże ilości warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów, za to unikaj tłustych, przetworzonych produktów.
Pomocne są też wyciągi z ziół. Wśród nich najlepiej sprawdza się ostropest plamisty, kurkuma, imbir, rozmaryn, cykoria i mniszek lekarski.
Regularna aktywność fizyczna również wspomaga ogólną kondycję organizmu i funkcjonowanie wątroby.
Niezwykle ważne jest też unikanie alkoholu. Ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie alkoholu może znacznie zmniejszyć obciążenie wątroby i przyspieszyć procesy regeneracyjne.
Co pić na ból wątroby
Warto sięgnąć po napoje, które poprzez swoje właściwości wspomagają zdrowie wątroby. To np.: woda z cytryną, koktajle warzywne, zielona herbata, aloes i woda kokosowa.
Co jeść na ból wątroby
Dieta wątrobowa powinna opierać się na lekkostrawnych potrawach. Należy postawić na źródła białka i witamin, a zrezygnować z tłustych, przetworzony, ciężkostrawnych produktów. W regeneracji wątroby pomogą m.in. buraki, czosnek, marchew, chude mięso, ryby i brązowy ryż.
Co na ból wątroby w ciąży
W ciąży najczęściej wątroba boli w wyniku tzw. cholestazy ciężarnych, czyli zastoju żółci. Choroba ta mija samoistnie po porodzie, jednak warto wykluczyć u lekarza inne przyczyny takie jak wirusowe zapalenie wątroby czy kamica pęcherzyka żółciowego. Doraźnie u kobiety ciężarnej można zastosować leki na bazie paracetamolu, jednak leczenie ciężkich postaci bólu wątroby musi odbyć się pod kontrolą lekarza, a w niektórych przypadkach konieczne będzie przyspieszenie porodu.
Co na ból wątroby i trzustki
Na ból wątroby i trzustki można zastosować leki z apteki, m.in. Alg Pharma Hepativum, Forte Pharma Forte Digest i Sylimarol Gastro, a także suplementy diety zawierające wyciągi roślinne, m.in. wyciąg z ostropestu plamistego.
FAQ
Ból wątroby jak rozpoznać?
Wątroba to narząd, który sam w sobie nie boli, jednak ból odczuwamy w narządach wokół niej. Z tego względu należy zwrócić uwagę na symptomy bólowe w całej prawej części brzucha w szczególności pod prawym łukiem żebrowym. Na problemy z wątrobą wskazują objawy towarzyszące takie jak wzdęcia, utrata masy ciała czy zmiana koloru moczu i stolca.
Ból wątroby jakie badania?
W diagnostyce problemów z wątrobą pomocne są badanie fizykalne, badania krwi (ALT, AST, ALP, bilirubina), USG jamy brzusznej czy biopsja wątroby.