Co na ból pleców? TOP 5 skutecznych rozwiązań na receptę i nie tylko. Poradnik 2024 

Ból pleców najczęściej występuje w dolnym odcinku kręgosłupa. Zwykle jest wynikiem spięcia mięśni, choć może być również oznaką zwyrodnienia stawów. Powstaje też w wyniku urazów, braku aktywności fizycznej lub wynika z niewłaściwej postawy. Na ból pleców pomagają ćwiczenia, jak również doraźnie preparaty apteczne.

💊 Szybka konsultacja z e-receptą

Co na ból pleców? Top 5 sposobów 

By pozbyć się bólu pleców, należy poznać jego przyczynę. Pomocne jednak mogą być następujące czynności:

  1. Regularne ćwiczenia fizyczne
  2. Poprawa postawy 
  3. Zmiana krzeseł i fotela biurowego na bardziej ergonomiczne
  4. Wizyta u lekarza lub fizjoterapeuty
  5. Leki przeciwbólowe bez recepty lub na receptę

Co na ból pleców z apteki 

W aptekach znajdziemy wiele rozwiązań przynoszących ulgę w dolegliwościach bólowych kręgosłupa. Są to tabletki przeciwbólowe, ale również plastry i maści rozgrzewające oraz żele i kremy z ibuprofenem. Popularne leki to np. Diclac LipoGel, Opokan Med, Voltaren Max, Ketonal Forte, Voltaren Express.

Co na ból pleców na dole

Podstawowym postępowaniem w przypadku bólu w dole pleców jest odpoczynek. Można również zastosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeśli jednak dolegliwości nie ustępują, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna lub iniekcja silnych środków przeciwbólowych.

Bol plecow | Recepta-Online.info

Co na silny ból pleców

W pierwszej kolejności zaleca się odpoczynek i zażycie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Spróbować można również gorącej kąpieli, by rozluźnić mięśnie lub użyć maści rozgrzewającej z apteki. Gdy ból nie mija, konieczne stają się ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty, noszenie pasa stabilizującego czy wykorzystanie elektrostymulacji.

Co na ból pleców w ciąży

Ból pleców w ciąży jest powszechnym zjawiskiem i wynika z obciążenia kręgosłupa dodatkowymi kilogramami oraz zmiany środka ciężkości. Ciężarne, które nie są w ciąży zagrożonej, powinny pozostać aktywne fizycznie. Dobrym pomysłem jest np. joga dla ciężarnych lub aqua aerobik. Ulgę przynoszą też ciepłe prysznice. W ostateczności można zażyć preparaty z paracetamolem, który stanowi bezpieczniejszą alternatywę dla ibuprofenu.

Co na ból pleców przy karmieniu piersią

Podczas karmienia piersią dozwolone są zarówno leki na bazie paracetamolu, jak i ibuprofenu. Pamiętaj też o zachowaniu prawidłowej postawy w czasie karmienia dziecka, w czym pomóc może specjalna poduszka do karmienia.

Co na ból pleców między łopatkami

Na ból pleców między łopatkami rekomendowane są ćwiczenia rozciągające, a także te wzmacniające mięśnie szyi i grzbietu. Doraźnie można sięgnąć po leki z grupy NLPZ.

Co na ból pleców w odcinku lędźwiowym

Na ból w odcinku lędźwiowym pomagają ćwiczenia rozluźniające mięśnie. Ulgę przynoszą też kompresy rozgrzewające oraz leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. W przypadku przewlekłego bólu w odcinku lędźwiowym konieczne może być wdrożenie silniejszej farmakoterapii lub rehabilitacji.

Co na ból mięśni pleców

W bólu wynikającym ze spiętych mięśni podstawową są przede wszystkim ćwiczenia rozluźniające, masaże oraz preparaty rozgrzewające. Należy też unikać stresu, który sprawia, że naturalnie się spinamy. Przydatna może być pomoc masażysty, rehabilitanta lub fizjoterapeuty.

Co ból po lewej stronie pleców na dole

Ból po lewej stronie na dole może być objawem rwy kulszowej. W jej leczeniu stosuje się zarówno domowe sposoby (masaże, ciepłe kompresy, ćwiczenia rozluźniające), jak i leki z grupy NLPZ czy akupunkturę. W skrajnych przypadkach konieczne może być wykonanie iniekcji przeciwbólowej (np. kortykosteroidy bezpośrednio w okolicę dotkniętą bólem), a nawet operacji.

Co na ból pleców po siłowni

Ból pleców powstały w wyniku nadwyrężenia mięśni podczas wysiłku fizycznego łagodzą masaże, okłady rozgrzewające, a także lekkie ćwiczenia rozciągające. Jeśli to nie pomaga, można zastosować leki przeciwbólowe.

Co na ból pleców u dziecka

Ból pleców u dzieci ma wiele przyczyn od bólów fizjologicznych związanych ze wzrostem po nieprawidłową postawę. Z dziećmi należy zawsze udać się do lekarza, dotyczy to zwłaszcza maluchów przed 4 rokiem życia. Zbada on czy przyczyną jest tylko np. zbyt długie siedzenie przy biurku czy tkwi ona w czymś poważniejszym. Wdroży też ewentualne leczenie, np. fizjoterapię.

Co na ból pleców przy przeziębieniu

Na ból pleców w czasie przeziębienia pomagają leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, a także maści i plastry rozgrzewające. W miarę możliwości należy też wstać z łóżka i przejść się po pokoju, gdyż ból może wynikać ze zbyt długiego pozostawania w pozycji leżącej.

Co na ból pleców po przewianiu 

Ból po przewianiu najlepiej łagodzi ciepło. Warto więc zastosować ciepły kompres i rozgrzewający prysznic. Do pleców można też przyłożyć termofor. W aptece natomiast są dostępne rozgrzewające maści, żele i plastry.

Co na ból pleców przy grypie

Ból pleców bywa jednym z pierwszych objawów grypy. Pacjent powinien w takiej sytuacji przyjmować leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, dodatkowo można zastosować maść przeciwbólową miejscowo.

Co pomaga na ból pleców domowe sposoby

Na ból pleców pomóc może:

  • Ciepła kąpiel 
  • Masaż 
  • Aktywność fizyczna (np. ćwiczenia rozciągające)
  • Maść rozgrzewająca (np. maść końska)
  • Unikanie długiego przebywania w pozycji siedzącej 

Co na ból pleców korzonki

W aptece zakupić można środki przeciwbólowe i przeciwzapalne zawierające np. ibuprofen i ketoprofen. Ulgę przynosi też leżenie na twardej i równej powierzchni. Okolicę zapalną lepiej też schłodzić niż nagrzewać, aby nie pogorszyć stanu zapalnego.

Co na ból pleców od siedzenia

Pozycja siedząca wywołuje nacisk na dolny odcinek kręgosłupa, nie jest więc najzdrowsza dla pleców. Oprócz łagodzenia bólu lekami przeciwbólowymi warto zadbać o profilaktykę. Podczas pracy w pozycji siedzącej rób przerwy, podczas których wstaniesz i przespacerujesz się po pomieszczeniu. Dobrą praktyką jest też zadbanie o aktywność fizyczną po pracy.

Bol plecow 1 | Recepta-Online.info

FAQ

Co oznacza ból pleców na dole?

Ból w dole pleców może być wywołany siedzącym trybem życia, nieprawidłową postawą, urazem, przeciążeniem dolnego odcinka kręgosłupa, ale także informować o początkach osteoporozy. Przyczynę zawsze warto spróbować odkryć z pomocą lekarza.

Co oznacza ból pleców na wysokości płuc?

Zazwyczaj winne bólowi na wysokości płuc są urazy lub przeciążenia kręgosłupa, jednak może on świadczyć również o zmianach zwyrodnieniowych. Warto udać się do lekarza i wykonać badania takie jak USG i RTG.

Co na nagły ból pleców?

Na nagły ból pleców wskazane są leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) na bazie ibuprofenu

Redakcja recepta-online.info jest złożona z doświadczonych redaktorów i lekarzy specjalistów. Wiedzę zawartą w publikacjach opieramy o wieloletnie doświadczenie lekarzy POZ, ginekologów i neurologów, którzy biorą czynny udział w tworzeniu wiarygodnych treści popartych renomowanymi źródłami naukowymi. Dokładamy maksymalnych starań, aby nasze publikacje wyróżniały się szybkim dostępem do wiarygodnych informacji na temat recept online, antykoncepcji awaryjnej i innych tematów specjalistycznych.
Back To Top