Zastrzyki antykoncepcyjne dla kobiet i mężczyzn. Poradnik 2024: cena, skutki uboczne, skuteczność

Zastrzyki antykoncepcyjne są jedną z form antykoncepcji hormonalnej. Polegają na domięśniowym podaniu preparatu z syntetycznym odpowiednikiem progesteronu. Są cenione m.in. za długotrwałe działanie (3 miesiące), jak i ze względu na wysoką skuteczność (wskaźnik Pearla na poziomie 0,3-4).

💊 Szybka konsultacja z e-receptą

Zastrzyki antykoncepcyjne: cena

Koszt jednej iniekcji z progesteronem, która zapobiega ciąży, wynosi obecnie 40 złotych. Warto jednak pamiętać, że jest to wydatek ponoszony raz na 3 miesiące. W przeliczeniu na miesiąc daje to więc zaledwie ok. 13 złotych, co jest ceną niższą niż w przypadku innych metod zapobiegania ciąży, np. tabletek. 

Zastrzyki antykoncepcyjne. Poradnik 

Zastrzyk antykoncepcyjny zawsze wykonywany jest w gabinecie lekarskim. Fiolkę z lekiem podaje się domięśniowo w ramię lub w pośladek. Zabieg ten musi odbyć się w ciągu 5 pierwszych dni cyklu (a więc zwykle w czasie miesiączki). Iniekcję wykonuje się raz na 3 miesiące, a więc kobieta w ciągu roku musi odwiedzić ginekologa w tym celu 4 razy

Iniekcja | Recepta-Online.info

Zastrzyki antykoncepcyjne dla mężczyzn

Nieustannie trwają badania nad opracowaniem zastrzyków antykoncepcyjnych również dla panów. Ich działanie ma się opierać na najważniejszym męskim hormonie płciowym – testosteronie. Jedna dawka stosowana podczas iniekcji to 200 mg. Działa poprzez doprowadzenie do zaniku plemników w nasieniu. Musi być wykonywany częściej niż u pań, ponieważ co miesiąc.

Póki co jednak wciąż nie przeszedł on fazy testów, ponieważ w przeprowadzonym przez WHO badaniu część uczestników skarżyła się na skutki uboczne takie jak spadek libido, trądzik, a nawet poważniejsze kwestie zdrowotne, takie jak rozrost gruczołu krokowego i zmiany w składzie biohemicznym krwi obwodowej. Jednocześnie ze względu na wysoką (95%) skuteczność tej metody z pewnością próby wprowadzenia jej do obiegu nie zostaną porzucone.

Zastrzyki antykoncepcyjne dla kobiet

Zastrzyk antykoncepcyjny dla kobiet działa na podobnej zasadzie, jak inne preparaty chroniące przed zajściem w ciążę mające w składzie hormony. Jego wpływ na organizm polega więc przede wszystkim na zahamowaniu owulacji (jajeczkowania, uwolnienia komórki jajowej) i zagęszczeniu śluzu szyjkowego. Może więc wywoływać typowe dla antykoncepcji hormonalnej skutki uboczne, czyli wahania nastrojów, bóle głowy, nadwrażliwość piersi czy wzrost masy ciała. 

Co jednak ważne, fiolka do iniekcji podskórnej nie zawiera estrogenów, a jedynie progesteron. Jest więc bezpieczna dla tych kobiet, które nie mogą używać dwuskładnikowej antykoncepcji, np. dla mam karmiących piersią

Zastrzyki antykoncepcyjne Depo-Provera

Na chwilę obecną jedyny dostępny w Polsce zastrzyk o działaniu zapobiegającym zapłodnieniu to Depo-Provera. Zawiera 150 mg substancji czynnej octanu medroksyprogesteronu w 1 ml roztworu. Kosztuje ok. 40 zł i jest dostępny w każdej aptece po okazaniu recepty.

Zastrzyki przeciwzakrzepowe a tabletki antykoncepcyjne

Leki przeciwzakrzepowe nie wpływają na skuteczność preparatów zapobiegających ciąży. Co do zasady nie ma przeciwwskazań do ich łączenia. W razie wątpliwości warto jednak skonsultować się ze swoim lekarzem.

Zastrzyki antykoncepcyjne dla psa 

U suki, która nie została wykastrowana, można zastosować terapię hormonalną. Zastrzyk taki wykonuje się podczas wizyty u weterynarza. Za pomocą iniekcji podskórnej podawane są hormony blokujące cykl jajnikowy i zabezpieczające przed wystąpieniem rui. Powtarzać je należy co 6 miesięcy. Nie są jednak zalecane (m.in. ze względu na zwiększenie ryzyka ropomacicza) i jako pierwszy wybór antykoncepcji dla psa poleca się sterylizację.

Zastrzyki dla kota antykoncepcyjne

Weterynarz może wykonać zastrzyk antykoncepcyjny również u kotki. Działa on podobnie jak iniekcja z progesteronem u kobiet, hamując pracę jajników. Powtarzać należy go nieco częściej niż u psów, bo co 3-4 miesiące. Ze względu na duże ryzyko skutków ubocznych nie można jednak podawać zastrzyków dłużej niż przez 2 lata. Trwałą metodą antykoncepcji zwierząt jest zawsze kastracja

Redakcja recepta-online.info jest złożona z doświadczonych redaktorów i lekarzy specjalistów. Wiedzę zawartą w publikacjach opieramy o wieloletnie doświadczenie lekarzy POZ, ginekologów i neurologów, którzy biorą czynny udział w tworzeniu wiarygodnych treści popartych renomowanymi źródłami naukowymi. Dokładamy maksymalnych starań, aby nasze publikacje wyróżniały się szybkim dostępem do wiarygodnych informacji na temat recept online, antykoncepcji awaryjnej i innych tematów specjalistycznych.
Back To Top