Wskaźnik Pearla 2024. Tabela skuteczności antykoncepcji 

Wskaźnik Pearla (inaczej indeks Pearla) to najpopularniejsza metoda oceny skuteczności antykoncepcji. Określa ile kobiet na 100 stosujących daną metodę przez rok, zaszło mimo to w ciążę. Przykładowo, jeśli wskaźnik wynosi 10, oznacza to, że u 10 na 100 aktywnych seksualnie kobiet korzystających przez rok z tej konkretnej metody zapobiegania ciąży doszło do poczęcia. Im więc niższy indeks, tym wyższa skuteczność antykoncepcji. 

💊 Szybka konsultacja z e-receptą

Wskaźnik Pearla – Tabela 

Metoda antykoncepcji Najniższy wskaźnik Pearla Rzeczywisty wskaźnik Pearla 
Prezerwatywy męskie 314
Prezerwatywy żeńskie 523
Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe0,15
Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe 0,55
Wazektomia 0,10,15
Krążek dopochwowy 0,61,7
Wkładka domaciczna z miedzią 0,60,8
Wkładka domaciczna hormonalna 0,50,7
Implant antykoncepcyjny 0,10,1
Stosunek przerywany 420
Plastry antykoncepcyjne 0,37
Metoda objawowo-termiczna0,625

Wskaźnik Pearla. Prezerwatywy

W przypadku prezerwatyw dla mężczyzn najniższy (a więc przy idealnym stosowaniu) wskaźnik Pearla wynosi 3, natomiast tzw. rzeczywisty (przy typowym, przeciętnym stosowaniu) wskaźnik Pearla wynosi 14. 

Nieco gorsze wyniki dają prezerwatywy żeńskie. Tutaj najniższy wskaźnik to 5, zaś rzeczywisty to 23.

Wskaźnik Pearla. Tabletki antykoncepcyjne

W przypadku pigułek dwuskładnikowych najniższy wskaźnik Pearla utrzymuje się na poziomie 0, 1. Przy typowym zastosowaniu indeks wzrasta do 5.

Preparaty jednoskładnikowe (czyli mające w składzie tylko jeden hormon – progesteron) dają indeks najniższy wynoszący 0,5, a rzeczywisty wynoszący 5.

Wazektomia. Wskaźnik Pearla

Wazektomia wbrew powszechnemu przekonaniu nie daje 100% skuteczności. Nie jest bowiem, jak się powszechnie uważa, metodą sterylizacji, ale odwracalną metodą antykoncepcji polegającą na zablokowaniu drożności jajowodów. 

Jej wskaźnik Pearla daje jednak niskie wartości, świadczące o dużej skuteczności tej metody. Wynosi odpowiednio 0,1 przy idealnie wykonanym zabiegu i 0,15 przy zabiegu wykonanym przeciętnie. 

Wskaźnik Pearla. Krążek

Dla krążków antykoncepcyjnych najniższy wskaźnik Pearla wynosi 0,6, a rzeczywisty wskaźnik 1,7. Jest to więc bardzo skuteczna metoda antykoncepcji.

Wkładka domaciczna. Wskaźnik Pearla

Wskaźnik Pearla dla wkładki zawierającej miedź wynosi od 0,6 do 0,8. 

Nieco lepsze wyniki daje wkładka, której działanie opiera się na wydzielaniu hormonu – lewonorgestrelu. Tutaj indeks Pearla wynosi od 0,5 do 0,7.

Implant antykoncepcyjny. Wskaźnik Pearla

Dla implantu antykoncepcyjnego podaje się jedną wartość wskaźnika Pearla – 0,1. Jest on bowiem wszczepiany pod skórę, trudno więc o błędy w jego stosowaniu, które mogłyby leżeć po stronie użytkowniczki.

Wskaźnik Pearla. Stosunek przerywany

Stosunek przerywany z punktu medycznego nie jest uznawany za metodę antykoncepcji. Wciąż jednak wiele osób o tym nie wie i stosuje tego typu nieoficjalną technikę, dlatego dla niej również określono wskaźnik Pearla. Wynosi od 4 przy idealnym stosowaniu i 20 przy typowym zastosowaniu.

Wskaznik Pearla 1 1 | Recepta-Online.info

Wskaźnik Pearla. Plastry

W przypadku plastrów antykoncepcyjnych wskaźnik Pearla wynosi od 0,3 (indeks najniższy) do 7 (indeks rzeczywisty.

Metoda objawowo-termiczna. Wskaźnik Pearla

Metody naturalne, ponieważ wymagają czasowej wstrzemięźliwości od stosunków seksualnych, nie są zaliczane przez WHO do metod antykoncepcji. 

Podobnie jak w przypadku stosunku przerywanego określono dla nich wskaźnik Pearla ze względu na ich popularność. Wynosi on od 0,6 przy idealnym stosowaniu do nawet 25 przy stosowaniu typowym. Łatwo tu o błędy, a opieranie się na tej metodzie wymaga bardzo dobrej znajomości swojego organizmu. 

FAQ

Wskaźnik Pearla a antykoncepcja awaryjna

Wskaźnik Pearla dla antykoncepcji awaryjnej (tabletek dzień po) jest niższy od 1. Wciąż jednak należy pamiętać, że ta metoda zabezpieczenia przed ciążą nie jest przeznaczona do regularnego stosowania i należy sięgać po nią jedynie w wyjątkowych przypadkach. 

Antykoncepcja a choroby przenoszone drogą płciową

Indeks Pearla służy jedynie do oceny skuteczności antykoncepcji pod względem zapobiegania zapłodnieniu. Nie odnosi się w żaden sposób do ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego w celu takiej ochrony należy sięgać po metody barierowe (np. prezerwatywy).

Czy można łączyć dwie metody antykoncepcji?

Łącznie dwóch metod antykoncepcji jest możliwe, a nawet wpływa pozytywnie na ich skuteczność. Stosowanie dwóch metod obniża wskaźnik Pearla, a jeśli dodatkowo znajdzie się wśród nich metoda barierowa, osoby są chronione przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Redakcja recepta-online.info jest złożona z doświadczonych redaktorów i lekarzy specjalistów. Wiedzę zawartą w publikacjach opieramy o wieloletnie doświadczenie lekarzy POZ, ginekologów i neurologów, którzy biorą czynny udział w tworzeniu wiarygodnych treści popartych renomowanymi źródłami naukowymi. Dokładamy maksymalnych starań, aby nasze publikacje wyróżniały się szybkim dostępem do wiarygodnych informacji na temat recept online, antykoncepcji awaryjnej i innych tematów specjalistycznych.
Back To Top