Plastry antykoncepcyjne. Poradnik 2024. Jak stosować: cena, skuteczność, skutki uboczne, rodzaje, recepta online

Plastry antykoncepcyjne to jeden ze sposobów zapobiegania ciąży wykorzystujący działanie hormonów na organizm kobiety. Polega na przyklejeniu na ciało plastra, który przez skórę uwalnia syntetyczne odpowiedniki żeńskich hormonów płciowych, które odpowiadają za zahamowanie owulacji. To nie tylko wygodna, ale i skuteczna metoda ochrony przed zapłodnieniem – jej wskaźnik Pearla wynosi 0,9.

Jak wyglądają plastry antykoncepcyjne?

Jak wygladaja plastry antykoncepcyjne | Recepta-Online.info

Plastry antykoncepcyjne mają postać cienkich, beżowych kwadratów o wymiarach ok. 5x5cm. Jedna strona plastra jest gładka, a druga pokryta klejem, który pozwala na przyklejenie plastra do skóry.

💊 Szybka konsultacja z e-receptą

Plastry antykoncepcyjne cena 

Plastry antykoncepcyjne, które można kupić obecnie w Polsce pod nazwą handlową Evra kosztują ok. 67 zł za jedno opakowanie. Warto mieć na uwadze, że zawiera ono trzy sztuki plastrów, a więc wystarczy na miesiąc stosowania.

Najtańsze plastry antykoncepcyjne

Aktualnie na rynku polskim dostępne są tylko jedne plastry – Evra. Ich cena może się jednak różnić w zależności od apteki. 

Plastry antykoncepcyjne Evra 

Evra to preparat antykoncepcyjny w postaci systemu transdermalnego. Posiada dwie substancje czynne: norelgestromin (progestagen, syntetyczny progesteron) i etynyloestradiol (syntetyczny estrogen). Działa przede wszystkim poprzez mechanizm zahamowania jajeczkowania, ale może przyczyniać się także do zmian właściwości śluzu szyjkowego oraz zmian w endometrium (błonie śluzowej macicy).

Plastry antykoncepcyjne skuteczność 

System transdermalny cechuje się wysoką skutecznością na poziomie 91% do nawet 99% (w zależności od prawidłowości stosowania). Indeks Pearla dla tej metody wynosi 0,9, co można tłumaczyć w ten sposób, że na 1000 kobiet korzystających z Evry tylko 9 zajdzie w ciążę.

Jak stosować plastry antykoncepcyjne? Poradnik krok po kroku 

  • Aplikacja plastra powinna odbywać się w 1 dniu cyklu, a więc pierwszego dnia miesiączki 
  • Plaster zawsze należy przyklejać na czystą, suchą, nieuszkodzoną i niepodrażnioną skórę 
  • Po upływie 7 dni plaster należy odkleić i wymienić go na nowy, trzymając się zasad z poprzedniego punktu 
  • Po trzech tygodniach stosowania plastra, powinno się zrobić 7 dni przerwy, a następnie rozpocząć nowe opakowanie
  • Czynności życia codziennego, takie jak kąpiel czy opalanie nie wpływają na zmniejszenie skuteczności antykoncepcji transdermalnej

Gdzie naklejać plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjne można nakleić w dowolne miejsce, za wyjątkiem okolic piersi. Ze względu na najmniejsze ryzyko uszkodzenia skóry, poleca się wybrać na miejsce aplikacji pośladek, ramię, udo lub plecy.

Plaster antykoncepcyjny | Recepta-Online.info

Plastry antykoncepcyjne a kończenie w środku 

Jeśli system został zastosowany prawidłowo, nie ma przeciwwskazań, by współżycie odbyło się z wytryskiem wewnątrz narządów rozrodczych kobiety. Należy jednak pamiętać, że plastry nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego w przypadku braku stałego partnera, poleca się skorzystać dodatkowo z metody barierowej.

Plastry antykoncepcyjne dla mężczyzn

Na ten moment nie ma plastrów antykoncepcyjnych, z których mogliby korzystać mężczyźni. Hormonalne sposoby zapobiegania ciąży są dostępne jedynie dla kobiet. Trwają badania nad opracowaniem tego typu preparatów, a zanim trafią one do obiegu, mężczyźni mogą skorzystać z zabiegu wazektomii lub antykoncepcji mechanicznej (prezerwatywy).

Plastry antykoncepcyjne czy tabletki

Antykoncepcja transdermalna może stanowić korzystniejszą alternatywę dla pigułek antykoncepcyjnych. W przypadku plastrów hormony uwalniane są przez skórę, a więc trafiają bezpośrednio do krwiobiegu z pominięciem wątroby. Pozwalają więc chronić w większym stopniu układ pokarmowy, jak i cały organizm. Nie wymagają również codziennego pamiętania o zażywaniu tabletki, ale wystarczy przykleić je na skórę raz na 7 dni.

Plastry antykoncepcyjne a zakrzepica

Antykoncepcja hormonalna, w tym plastry antykoncepcyjne, może zwiększać ryzyko zakrzepicy. Plastry antykoncepcyjne mają bowiem w składzie estrogeny – hormony o działaniu prozakrzepowym. Aby zmniejszyć ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej u pacjentki, należy przed rozpoczęciem przyjmowania hormonów zgłosić się do ginekologa i wykonać niezbędne badania, m.in. morfologię i parametry krzepliwości krwi

Plastry antykoncepcyjne ból brzucha

Bóle brzucha i skurcze macicy to jedne z najczęściej zgłaszanych skutków ubocznych stosowania antykoncepcji hormonalnej, w tym także plastrów Evra. Jeśli dolegliwości nie ustępują po ok. 3 cyklach (tyle zazwyczaj trwa przyzwyczajanie organizmu do przyjmowanych hormonów), warto zgłosić się ginekologa i wykluczyć ewentualne inne przyczyny bólu, np. endometriozę. 

Plastry antykoncepcyjne a tycie

Zwiększenie masy ciała to częste działanie niepożądane wynikające z przyjmowania hormonów. Nadmiar estrogenu może bowiem przyczyniać się do zwiększenia apetytu i zatrzymania wody w organizmie. Mimo to, dawka hormonów zawarta w systemach transdermalnych jest wciąż znacznie niższa, niż w tabletkach.

Plastry antykoncepcyjne a alkohol

Alkohol nie ma wpływu na skuteczność plastrów antykoncepcyjnych. Może jednak zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Plastry antykoncepcyjne a karmienie piersią

W okresie laktacji nie powinno się stosować żadnej antykoncepcji dwuskładnikowej, a więc również metod przezskórnych. Hormony zawarte w plastrze są uznawane za jedynie “umiarkowanie bezpieczne” dla dziecka, a ponadto mogą spowodować zanik pokarmu. 

Plastry antykoncepcyjne a ciąża

Plastrów antykoncepcyjnych nie powinno się stosować w ciąży. Jeżeli pomimo stosowania antykoncepcji doszło do zapłodnienia, należy zaprzestać korzystania z plastrów.

Plastry antykoncepcyjne a basen

W plastrach można wykonywać wszystkie czynności życia codziennego, także zażywać kąpiele czy pływać w basenie. Klej używany do produkcji plastrów jest bardzo trwały i ryzyko jego odklejania się to jedynie 2%. Jeśli zostanie prawidłowo zaaplikowany, kąpiel w basenie nie powinna w żaden sposób obniżać jego skuteczności.

Plastry antykoncepcyjne brak okresu

Podczas 7-dniowej przerwy w stosowaniu plastrów antykoncepcyjnych powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Nie jest to okres, a krwawienie spowodowane przerwą w dostarczaniu hormonów. Zdarza się jednak, że takie krwawienie nie występuje. Zwykle nie jest to powód do niepokoju, warto jednak w takiej sytuacji wykluczyć ciążę.

Plastry antykoncepcyjne ulotka 

Plastry antykoncepcyjne są sprzedawane w Polsce wyłącznie pod jedną nazwą handlową – Evra. Aby uzyskać szczegółowe informacje o dawkowaniu, należy zapoznać się z ulotką dołączoną do tego właśnie preparatu.

@erecept.pl

jakiej antykoncepcji używasz najczęściej? #antykoncepcja #edukacjaseksualna #erecept

♬ Paris – Else

FAQ

Jakie sa najlepsze plastry antykoncepcyjne?

Najpopularniejsze plastry, a zarazem jedyne dostępne w granicach kraju, to Evra. Cieszą się one dobrą opinią wśród pacjentek, są skuteczne i dostępne w większości aptek.

Czy plastry antykoncepcyjne działają od razu?

Jeżeli plaster został zaaplikowany prawidłowo (czyli na czystą skórę w 1 dniu cyklu miesiączkowego) od razu zaczyna chronić przed ciążą. W innym wypadku, to znaczy gdy został przyklejony później, przez pierwszy tydzień trzeba skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia, np. prezerwatywy.

Czy plastry antykoncepcyjne obniżają libido?

Spadek libido to jedno z często zgłaszanych działań niepożądanych podczas korzystania z antykoncepcji hormonalnej. 

Czy plastry antykoncepcyjne można kupić bez recepty?

Wszystkie środki antykoncepcyjne hormonalne, a więc również plastry, dostępne są w Polsce wyłącznie na receptę. Może wystawić ją lekarz dowolnej specjalności, również podczas konsultacji online.

Co ile zmienia się plastry antykoncepcyjne?

Plaster należy wymienić na nowy po 7 dniach noszenia, następnie zrobić tydzień przerwy i rozpocząć nowe opakowanie.

Przezskórne plastry antykoncepcyjne

Wszystkie plastry antykoncepcyjne należą do systemów transdermalnych, czyli przezskórnych. Oznacza to, że hormony są uwalniane przez skórę, z pominięciem wątroby, bezpośrednio do krwiobiegu.

Plastry antykoncepcyjne firmy

W Polsce plastry antykoncepcyjne sprzedawane są pod nazwą handlową Evra

Redakcja recepta-online.info jest złożona z doświadczonych redaktorów i lekarzy specjalistów. Wiedzę zawartą w publikacjach opieramy o wieloletnie doświadczenie lekarzy POZ, ginekologów i neurologów, którzy biorą czynny udział w tworzeniu wiarygodnych treści popartych renomowanymi źródłami naukowymi. Dokładamy maksymalnych starań, aby nasze publikacje wyróżniały się szybkim dostępem do wiarygodnych informacji na temat recept online, antykoncepcji awaryjnej i innych tematów specjalistycznych.
Back To Top