Antykoncepcja dla mężczyzn
Antykoncepcja dla mężczyzn to metody i środki używane przez panów mające na celu niedopuszczenie do zajścia przez ich partnerkę w ciążę podczas stosunku płciowego. Stosuje się je, by regulować kwestie rozmnażania i planowania rodziny. Metody te mogą być doraźne lub trwałe.
💊 Szybka konsultacja z e-receptą
Antykoncepcja dla mężczyzn: rodzaje i cena.
W obecnej chwili powszechnie dostępne metody zapobiegania zapłodnieniu dla mężczyzn to metoda mechaniczna (prezerwatywa) oraz chirurgiczna (wazektomia). Koszt prezerwatywy to ok. 10 zł za opakowanie 3 sztuk, natomiast za operację trzeba już zapłacić nawet 2500 zł. Należy jednak pamiętać, że koszt wazektomii jest ponoszony jednorazowo, ponieważ metoda ta należy do trwałych.
Istnieją również metody alternatywne, takie jak wstrzemięźliwość seksualna oraz (znajdujące się w fazie badań) metody hormonalne.
Prezerwatywy męskie
Prezerwatywa, inaczej kondom, to lateksowa powłoka zakładana na penisa z niewielkim zbiorniczkiem na nasienie. Należy do metod mechanicznych, nazywanych też barierowymi, ponieważ tworzy fizyczną przeszkodę, przez którą plemniki znajdujące się w ejakulacie nie mogą przedostać się do narządów rodnych kobiety. Większość dostępnych na rynku prezerwatyw jest dodatkowo pokryta środkiem plemnikobójczym.
Trwała antykoncepcja dla mężczyzn. Wazektomia
Wazektomia to zabieg chirurgiczny wykonywany przez lekarza. W czasie tej operacji zostają przecięte i podwiązane nasieniowody, w związku z tym do spermy nie mogą przedostać się plemniki. Co ważne, nie wpływa to na zdolność do wytrysku ani nie wpływa na wygląd nasienia. Zablokowanie nasieniowodów to zabieg bezpieczny i odwracalny, a zarazem skuteczny i trwały.
Naturalna antykoncepcja dla mężczyzn
Wstrzemięźliwość
Mężczyźni, którzy z różnych (np. religijnych) względów chcą stosować naturalne metody planowania rodziny, decydują się na trwałą lub okresową wstrzemięźliwość seksualną. Polega ona na powstrzymaniu się od kontaktów płciowych. Zazwyczaj stan ten trwa podczas dni płodnych partnerki, czyli przez ok. 9 do 15 dni w cyklu miesiączkowym. W tym przypadku ważne jest, aby kobieta stosowała metody naturalne, np. objawowo-termiczną do określenia dni płodnych.
Stosunek przerywany
Stosunek przerywany to nazwa na rodzaj aktywności seksualnej, podczas której mężczyzna wyciąga penisa z narządów rozrodczych kobiety, nim dojdzie do wytrysku. Warto jednak wiedzieć, że lekarze nie uznają tej metody za oficjalną, ponieważ nie uwzględnia ona faktu, że przed wytryskiem mężczyzna produkuje preejakulat, w którym również obecne są plemniki.
Hormonalna antykoncepcja dla mężczyzn
Zastrzyki
Iniekcja podskórna to jedna z metod zapobiegania ciąży z wykorzystaniem hormonów. Jedna fiolka preparatu do iniekcji zawiera 200 mg testosteronu. Zastrzyk sprawia, że mężczyzna przestaje produkować plemniki i jego sperma jest ich pozbawiona, podobnie jak przy wazektomii. Wstrzykiwanie leku powtarzane musi być co miesiąc. Środek ten jednak wciąż znajduje się w fazie badań, trwają prace nad wyeliminowanie skutków ubocznych i udostępnieniem go wszystkim pacjentom.
Tabletki hormonalne
Badania nad antykoncepcją hormonalną dla panów obejmują również pigułki antykoncepcyjne. W Stanach Zjednoczonych trwają testy zarówno na ludziach, jak i na zwierzętach. Tabletki dla mężczyzn miałyby składać się głównie z dwóch hormonów: testosteronu oraz progestagenu i spowodować redukcję ilości plemników w ejakulacie. Ponieważ jednak stosowane w dłuższej perspektywie mogą trwale wpłynąć na zdolności rozrodcze, nie można obecnie kupić tego typu środków na rynku.
Nowoczesna antykoncepcja dla mężczyzn
Pewnym przełomem w kwestii metod zapobiegania ciąży stosowanych przez mężczyzn może być opracowanie niehormonalnej tabletki antykoncepcyjnej. Brytyjska firma Quotient Sciences prowadzi testy preparatu YCT-529, będący inhibitorem receptora kwasu retinowego alfa. Blokuje on dostęp do witaminy A, co skutkuje zaprzestaniem produkcji plemników. Lek ten wykazuje wysoką, wynoszącą ponad 99% skuteczność, a wywołana za jego sprawą niepłodność jest możliwa do odwrócenia.
Kolejny znajdujący się w fazie badań środek to żel antykoncepcyjny. W trakcie konferencji Endocrine Society ENDO 2024 w Bostonie zaprezentowano żel oparty na dwóch hormonach: octanie segesteronu i testosteronie. Preparat ten wystarczy wcierać w skórę, aby uzyskać efekt w postaci zmniejszenia liczby plemników. Dotychczasowe testy nie wykazały skutków ubocznych stosowania leku. Zakończenie badań planowane jest na koniec roku.